Basit Elektrik Motoru YapiliŞi

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda semyav5mitq tarafından 3 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Basit Elektrik Motoru YapiliŞi konusu Motor Nasıl Yapılır ?

Gereçler
    Nal mıknatıs
    Mantar
    Plastik örgü şişi
    İnce,yalıtılmış bakır tel (zil teli)
    6 volt pil
    Tahta ayak
    2 metam şerit (12,5x2 cm)
    Seloteyp
    2Raptiye
    2VidaÇekiç ve çivi

Pense Çekiç ve çiviyle iki metal parçanın uçlarından 1 cm içeriye birer dilik açın. Her parçanın bir ucunu 2,5 cm içeriye doğru bükün. Bunlar şekilde göründüğü gibi desteklerin ayağı olacaktır. Vidayla parçaları tahta ayağa tutturun. Metal parçaları öyle yerleştirin ki, örgü şişi uçları 2,5 cm dışarıda kalacak şekilde,deliklerden geçsin. Şiş delikler içinde rahatça dönebilmeli ve şişe,mantar geçirildiği zaman mantar mıknatısın uçları arasında rahatça hareket edebilecek büyüklükte olmalıdır. Şişi deliklerin birinden geçirdikten sonra,mantarı ortasından şişe geçirin. Şekilde gösterildiği gibi mantarın etrafına bir bobin oluşturmak üzere 50 tur tel sarın. Telin her iki ucundan bağlantılar için 10 cm kadar açıkta bırakın,uçlarındaki yalıtım maddesini sıyırın ve bu uçları şişin iki yanıan bantlayın. Çıplak uçlar birbirine değmemeli ve üzerlerine bant gelmemelidir,çünkü bu uçlar pillerden gelen uçlara değerek bir kontak oluşturacaktır. Bu kontakların altına gelecek şekilde iki raptiyeyi yarısına kadar tahtaya çakın. Başka bir telin yalıtım maddesini sıyırın. Çıplak ucu şişin üzerendeki telin bir ucuna değecek şekilde yerleştirin,sabitleştirmek için raptiyeyi kullanın. Başka bir telle aynı işlemi tekrarlıyarak bobinin diğer ucunun da bağlantısını gerçekleştirin. Sonra mıknatısı mıknatısın uçları havaya bakacak ve bobin bu uçların arasında kalacak şekilde tahtanın üzerine yerleştirin. Raptiyelerin tuttuğu tellerin açıktaki uçlarından birer santim yalıtım maddesini sıyırın ve pile bağlayın. Mantarı bir kez döndürün artık motor kendine dönecektir. İlk denediğinizde çalışmazsa bağlantıları tekrar kontrol edin.

Bu Sayfayı Paylaş