barbun balığı

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 21 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    barbun balığı konusu barbun balığı nasıl pişirilir?

Asma Yaprağında Barbun Balığı

Malzemeler:
    • Yarım kilo barbun balığı
    • 1 çay bardağı zeytinyağı
    • Yarım çay bardağı limon suyu
    • Her balığa 2 adet asma yaprağı
    • 1 tabaka yağlı kağıt
    • Yeterince tuz
    Yapılışı:
    • Yapraklar salamura ise 1 saat ılık suda bekletip sıkın.
    • Temizlenip yıkanan balıkların yüzgeçlerini makasla kesip kağıt havluyla kurulayın.
    • Zeytinyağı, tuz ve limonu çırparak elde edeceğiniz pişirme sosunu balıkların iç ve dış yüzeylerine sürün.
    • İkişer asma yaprağına sarın (Başı ve kuyrukları açıkta olacak şekilde sarın.)
    • Yayvan bir kabı az yağlayıp balıkları dizin.
    • Üstünü yağlı kağıtla kaplayıp 100 derece ısıtılmış fırına (100 derece bana çok az geldi bence 200 derece olmalı) koyun, 4-5 dakika pişirin, çevirip tekrar pişirin.
    • Ben balıkları aynen tarifteki gibi hazırlayıp, yaprakların dışını yağladım ve elektrikli ızgarada her yüzü 3 dakika pişecek şekilde kızarttım. Mangalda aynı sürede pişirebilirsiniz.
    • Sonra bizim klasik, kırmızı soğanlı, rokalı bir tabakta servis yapın. Asma yaprakları salamura olduğu için onları da balıkla birlikte yiyebiliyorsunuz.
    • Eğer taze yaprak kullanıyorsanız tuz ekleyin ama salamura yaprak kullanıyorsanız tuza dikkat edin.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 27 Nisan 2015
  2. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Asma Yaprağında Barbun Balığı

Malzemeler:
    • Yarım kilo barbun balığı
    • 1 çay bardağı zeytinyağı
    • Yarım çay bardağı limon suyu
    • Her balığa 2 adet asma yaprağı
    • 1 tabaka yağlı kağıt
    • Yeterince tuz
    Yapılışı:
    • Yapraklar salamura ise 1 saat ılık suda bekletip sıkın.
    • Temizlenip yıkanan balıkların yüzgeçlerini makasla kesip kağıt havluyla kurulayın.
    • Zeytinyağı, tuz ve limonu çırparak elde edeceğiniz pişirme sosunu balıkların iç ve dış yüzeylerine sürün.
    • İkişer asma yaprağına sarın (Başı ve kuyrukları açıkta olacak şekilde sarın.)
    • Yayvan bir kabı az yağlayıp balıkları dizin.
    • Üstünü yağlı kağıtla kaplayıp 100 derece ısıtılmış fırına (100 derece bana çok az geldi bence 200 derece olmalı) koyun, 4-5 dakika pişirin, çevirip tekrar pişirin.
    • Ben balıkları aynen tarifteki gibi hazırlayıp, yaprakların dışını yağladım ve elektrikli ızgarada her yüzü 3 dakika pişecek şekilde kızarttım. Mangalda aynı sürede pişirebilirsiniz.
    • Sonra bizim klasik, kırmızı soğanlı, rokalı bir tabakta servis yapın. Asma yaprakları salamura olduğu için onları da balıkla birlikte yiyebiliyorsunuz.
    • Eğer taze yaprak kullanıyorsanız tuz ekleyin ama salamura yaprak kullanıyorsanız tuza dikkat edin.

3. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Barbun Tava

Barbun Tava
    Kılçığı kolay ayıklanabilen beyaz etli bir balık olan barbun kırmızı rengiyle dikkat çekiyor. Pişerken verdiği deniz kokusu ilk anda farklı gelebilir fakat yinede lezzetli bir balık.
    Malzemeler:
    1 kilo banbun balığı
    1/2 ile 1 su bardağı arası mısır unu
    tuz
    3-4 yemek kaşığı sıvıyağ
    Yapılışı:
    Balıkları kuyruklarından tutarak bıçakla (balığın etini parçalamamak için bıçağı dik tutun)

Bu Sayfayı Paylaş