Bahçekaya Köyü İnegöl Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Bahçekaya Köyü İnegöl Bursa konusu bahçekaya köyü bilgileri - bahçekaya köyü resimleri - bahçekaya köyü tanıtım

Bahçekaya, Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
    Bahçekaya Köyü 93 Harbi diye bilinen (1293 h.)1876-78 Osmanlı-Rus harbi sonunda Batum'un Rusyada kalması üzerine Gürcüstan / Batum'dan gelen gürcüler tarafından kurulmuştur. Kuruluşundan itibaren Mesruriye köyünün Çürüksu mahallesi olarak bilinen köy, muhtar Hasan Aydın ve mahalle sakinlerinin girişimleri ile 1993 tarihinde Mesrüriye Köyünden ayrılmış ve Bahçekaya Köyü olarak resmi kayıtlara geçmiştir. Mesruriye köyü de halk arasında eskiden beri bahçekaya olarak bilinmektedir. Mahalleler ise öteki bahçakaya-beriki bahçekaya diye ifade edilmektedir.
    Kültür
    Köyde okur/yazar oranı yüzde yüz olup kültür düzeyi yüksektir. Köyden avukat, hakim, doktor, müftü, öğretmen, astsubay, belediyeci vb. çok sayıda memur ve amirler çıkmıştır. Köy halkı Gürcistan'ın Acara bölgesinden göç ederek gelip bu köyü kurmuş olan akraba ailelerden oluşmaktadır. Acaralıların köken olarak esasen Kıpçak Türkü olup Selçuklular döneminde Batum çevresine yerleştirildikleri sanılmaktadır.19. yy.da,özellikle Sultan Abdülhamit Han döneminde din gayretiyle Rusyadan göç etmek zorunda kalan cefakar insaslar Anadolunun değişik bölgelerine yerleştirilmiş. İnegölde bu şekilde kurulmuş çok sayıda Gürcü, Çerkez, Abaza, Boşnak, Arnavt vb.Muhucir köyleri bulunmuktudır.

Yemekler: En lezzetli phalobyay bu köyde yapılır. Doşorva,gürcülerin en kral çorbalarındandır. Hapişorva'yı da unutmamak gerekir. Kerçhi lobya, kveli mohrakili, havisi, hasutay, malahto, sosolay vb.nin de hatırı sayılır.
    Coğrafya
    Uludağın doğu uzantısı olan Alaçamdan sonra gelen Kazmit yaylasının eteğinde, Bursa iline 62 km, İnegöl ilçesine 27 km. uzaklıkta, Tahtaköpü beldesi ile kaplıcalarıyla ünlü Oylat arası yolu üzerinde kurulu Ormanlık bir köy olan Bahçekayanın rakımı 850 mt.'dir. Yeşil bitki örtüsü ve manzarası büyüleyici güzelliktedir. Her türlü meyve, sebze ve en kaliteli kestane yetişir.
    İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 250
    2000 200
    1997 171
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri
    Köydeki öğrenciler daha önce Mesruriye köyü ilk okuluna giderken, halihazırda Tahtaköprü ilköğretim okulu'na taşımalı olarak gitmektedirler. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur, en yakın sağlık ocağı Tahtaköprü'dedir. . Köy yolu 2006'da asfaltlanmış olup köyde elektrik ve sabit telefon da vardır. İçme suyu Mesruriye köyü ile aynı şebekeden geldiği için sık sık arızalanmaktadır, tarla yolları da bakım ve kumlanmayı bekliiyor
    Muhtarlık Erişim Bilgileri:
    Telefon:0224 733 10 84
    Cep Telefonu:0537 595 71 95
    Kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait resim ve bilgileri - bu başlık altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş