Bağsuyu Köyü Çemişgezek Tunceli

'Tunceli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Bağsuyu Köyü Çemişgezek Tunceli konusu
    Bağsuyu Köyü Çemişgezek- Bağsuyu Köyü Hakkında -Bağsuyu KöyüTanıtımı -Bağsuyu Köyü Resimleri

İlçe: ÇEMİŞGEZEK - İl: TUNCELİ

Köy Muhtarı: LATİF EKİCİ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:
    Telefon:

0 (428) 616 70 68

Tunceli
    Bilgiler
    Nüfus 85 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 62600
    Alan Kodu 0428
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
    İl Tunceli
    İlçe Çemişgezek
    Web Sitesi

Bağsuyu, Tunceli ilinin Çemişgezek ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Bağsuyu Köyü Yukarı Fırat Bölgesinde ilk Türk yerleşiminin olduğu köydür.[kaynak belirtilmeli] İlk Yerleşim yeri Eskiköy olarak adlandırılan bölgedir. Köyün bugünkü yerine taşınması1700 yıllarında bölgeyi etkileyen deprem sonrasıdır.Eski yerleşim yerinde köyün adı CADDEBOSTAN olarak geçmektedir.İstanbul Beyazıt Kütüphanesinde yer alan Nuh Efendi risalerine göre KÖY bölgenin yönetim merkezi işlevini görrmekte. MELİK adlı yöneticileri bulunmakta Şeyh Osmanlu cemaatine mensup yörükan taifesinden ahali yaşamaktadır.Köyün Halk arasındaki adı olan mahmunut isminin MAH-MANAT tangeldiği ve ay yıldız manasında olduğu belirtilmektedir.(Tarihçi Abdulhaluk Çay'göre).Zaten köyde çok yalın türkçe konuşulması(televizyon ve radyonun girmesiyle biraz bozulmakla birlikte) köyün kadim bir türk yurdu olduğunun göstergesidir.
    Kültür

Köyün yemekleri tıdik, ayran çorbası, perpir, sac ekmeği ve tandır ekmeği başlıcalarıdır.
    Coğrafya

Tunceli iline 141 km, Çemişgezek ilçesine 18 km uzaklıktadır.
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 85
    1997 77
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş