Bağlantı kablosu nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda 6262626262 tarafından 1 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Bağlantı kablosu nedir? konusu Bağlantı kablosu nedir?

Kablo, elektrik akımı iletiminde kullanılan üzeri yalıtkan bir madde ile kaplı metalik bir iletken tel. Bir veya daha fazla tel, yalıtıcı bir maddeyle kaplanmıştır. İletkenler bakır veya alüminyumdan bir tek tel veya daha ince tellerden örülmüş, örgü tel olabilir. Aynı miktarda akımı taşıyabilmesi için alüminyum kabloların bakıra nispeten 1/2 çap daha büyük olmasını gerektirir. Dolayısıyla yer problemi olan yerlerde bakır kablo kullanılır. Alüminyum esasen fazla ağır olmayan havadaki hatlarda tercih edilir. Kabloların daha güçlü olması isteniyorsa, çelik örgülerle kuvvetlendirilir. Bunlar esas itibarıyla, ülke çapındaki yüksek gerilim hatları gibi havada yüksek geçen uzun hatlarda kullanılır. Kablodan istenilen güç, hem kendi ağırlığını hem de ek olarak, üzerinde donacak buzun veya yağacak karın ağırlığını taşımasıyla ilgilidir. Ayrıca rüzgarın sebep olacağı gerilim bu kuvvetin belirlenmesinde muhakkak hesaba katılmalıdır.

Kaynak: vikipedi

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Nisan 2015
  2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Kablo, elektrik akımı iletiminde kullanılan üzeri yalıtkan bir madde ile kaplı metalik bir iletken tel. Bir veya daha fazla tel, yalıtıcı bir maddeyle kaplanmıştır. İletkenler bakır veya alüminyumdan bir tek tel veya daha ince tellerden örülmüş, örgü tel olabilir. Aynı miktarda akımı taşıyabilmesi için alüminyum kabloların bakıra nispeten 1/2 çap daha büyük olmasını gerektirir. Dolayısıyla yer problemi olan yerlerde bakır kablo kullanılır. Alüminyum esasen fazla ağır olmayan havadaki hatlarda tercih edilir. Kabloların daha güçlü olması isteniyorsa, çelik örgülerle kuvvetlendirilir. Bunlar esas itibarıyla, ülke çapındaki yüksek gerilim hatları gibi havada yüksek geçen uzun hatlarda kullanılır. Kablodan istenilen güç, hem kendi ağırlığını hem de ek olarak, üzerinde donacak buzun veya yağacak karın ağırlığını taşımasıyla ilgilidir. Ayrıca rüzgarın sebep olacağı gerilim bu kuvvetin belirlenmesinde muhakkak hesaba katılmalıdır.

Kaynak: vikipedi

3. bu ne ya böyle hiç iyi değil arkadaş

4. Bağlantı kablosu anahtardan ampule enerji göndermeyi sağlar.

5. bağlantı kablosu dedim kablo çıktı ben kablo istemedim

6. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Bağlantı Kablosu Nedir?

Yalıtkan maddelerden yapılır. Yalıtkan maddeler bizi elektrik akımının zararlı etkilerine karşı korur.Eğer yalıtkan maddeler olmasaydı prizlerin olduğu yere temas edemezdik.

Bağlantı kablolarının içinde bakır tel vardır . Bu tel ekonomik açıdan ucuz olduğu için ve iletkenlik özelliği fazla olduğu için kullanılır . Ayrıca bakır ısıyı da iletir.

7. Saol Selen çok yardımcı oldunn :*

8. bune ya hiç birşey anlaşılmıyor saol selen senin sayende gine yırtık

9. saol selen sayende sınavdaki bir sorudan yırttık :*

10. bilinçli bir kullanıcı olarak :

bir elektirik moltajı yaparak anlıyabilirsiniz :) :) ) :) :) :) :) :) :) :)

:( :) :( :) :( :)

11. iki veya daha çok şeyin birbiriyle bağlantı kurması

12. ben bağlantı kablosu dedim kablo çıktı hiç bişeye yaramıyo

13. Bağlantı kablosu yalıtkan maddelerden yapılır .Yalıtkan maddenin bize elektirik akımının zararlarına karşı korur. Eğer yalıtkan madde olmasaydı pirizleri yere temas edemezdik .Bağlantı kablosunun içinde bakır tel vardır.Bu tel ekomenik açıdan ucuz olduğu için ve iletkenlik özeliği fazla olduğu için kullanılır. Ayrıca bakır ısı iletir.

14. böyle şeymi olur arkadaş

15. ya hiç ho degil slencim saol sen yardımcı oldun :)

16. sağol selen bana çok yardımcı oldun

17. bağlantı kablosu:elektirik enerjisini bir yerden bir yere taşır

18. güzel ama ben valla tek cümleyi yazıyorum

19. Kablo, elektrik akımı iletiminde kullanılan üzeri yalıtkan bir madde ile kaplı metalik bir iletken tel.
    bunu yazın yeter <3

20. sağol selin sen olmasan yırtamıcaktım

Bu Sayfayı Paylaş