Bıçak Balığı (Papyrocranus afer)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Bıçak Balığı (Papyrocranus afer) konusu
    Latince Adı: Papyrocranus afer

Habitatı ve Anavatanı: Batı Afrika

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Yüzme Seviyesi: Orta ve dip

Üreme: Bilinmiyor

Sıcaklık: 24-30 C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 80 cm

Su Sertliği: Yumuşak

pH: 6.5 - 7.0

Genel Yorum: Özellikle kedibalıkları ile uyumludur. Akvaryumlarda üretimleri kolay olmadığından nadir bulunur.

Aktavist Yorumları: 1) Bende bu balıktan 5 tane var. 2 si düz 3 tanesi resimdeki gibi benekli. 3 adet kedi, 3 vatoz ve 10 tane tetrazon ile besliyorum. Aralarında bir sıkıntı yaşanmadı. Bıçaklara kuru yem yedirmek çok zor. En fazla bir kaç granül yutuyorlar. Ben de dondurulmuş karides ile besliyorum. Koku duyuları çok gelişmiş, karides parçalarını atar atmaz hareketleniyorlar ve resmen köpek gibi zeminde koklaya koklaya buluyorlar. Ağız yapısı lüfer balığı gibi, büyük parçaları bile yutabiliyorlar. Bence harika balıklar, resmen dinazorlar döneminden kalma gibiler. Karanlıkta daha hareketleniyorlar. Bu arada bıçak balığından Tayland'da bizdeki alabalık gibi bütün balıkçılarda satılıyor.

2) Ben bu balığın saldırgan olduğu düşüncesine katılmıyorum.Bıçak balığım yaklaşık 15 cm neonlara bile zarar vermedi.Şu an bir ciklet akvaryumunda besliyorum orada da sorunsuz bir şekilde yaşıyor. Düşünen arkadaşlara tavsiye edererim. Daha çok geceleri yüzüyor, gündüzleri akvaryumun kuytu yerlerinde saklanıyor.Onun yüzüşünü görmek için akvaryumun ışıklarını kapatıyorum ama buna değen bir balık.

3) Yukarıda bıçak balığının arowana ile sorunsuz yaşadığını yazmışlar. Bence bu yanlış. Başka sayfalara yazdım ben 6 yıldır arowana besliyorum. Bıçak balıklarının ana vatanı Batı Afrika'daki nehirlerdir. Bu nehirler bazik nehirlerdir. Bu yüzden bıçak balıkları çok sert olurlar; ama arowanalar asidik olan amazon nehrinde yaşarlar. Bu yüzden çok yumuşakçalardır. Besleyenler bilir yılan gibi kıvrılır, ayrıca arowanaların sahiplendikleri bölge büyüktür; ama bıçak balığı gibi bir balık gelince arowana bölgesini savunmak için karşı tepkiye geçer. Bu da bıçak balığıyla kavga etmelerine sebep olur. Bıçak balıkları hakkında çok bilgim yok ama benim canımdan çok sevdiğim 9 arowanamın sağlığı için her şeyi araştırdım ve bu balıkla asla aynı ortamda tutulmaması gerektiğini öğrendim. Tavsiyem şu; aldığınız balığın ana vatanı Afrika, Asya, Avrupa ise o balık serttir;ama Amerika ve o bölgelerse yumuşaktır. Bu yüzden yaşadığı bölgelere göre de seçim yapmalısınız.

4) Küçükken sorun yok; ama büyüyünce tam bir savaşçı oluyor. Kendinden küçük balıklar için bir kabus. Aldığımda 3 ila 4 cm. arasındaydı 4 ayda 15 cm. civarlarında oldu. Akvaryuma dehşet saçtı. Bunların dışında çok dayanıklı bir balık.

5) Bu balık tam bir katil. Akvaryumda kendinden küçük balıkları yer. Küçük boylardayken dışarı pek çıkmazlar; ama büyüdüklerinde akvaryumun kralı olurlar.

6) Bu balık bir katil. Benim çöpçülerimi yerken gördüm. Kesinlikle kendinden küçük her balığa saldırıyor. Arowana ile sorunsuz bir şekilde yaşıyorlar.

Bu Sayfayı Paylaş