Büyükakören Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Büyükakören Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas konusu Sivas İli Köyleri - Büyükakören Köyü Yıldızeli - Büyükakören Köyü Hakkında Bilgiler - Büyükakören Köyü Resimleri

Sivas
    Bilgiler
    Nüfus 1691 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 58540
    Alan Kodu 0346
    Yönetim
    Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
    İl Sivas
    İlçe Yıldızeli

Büyük akören köyü, Sivas ilinin Yıldızeli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Akörenköyü 3 Mahalleden olusmaktatir 1-Yukarimahalle,2-Asagimahalle, 3-Seyhlarmahallesi, Köyde 3- tane Camii Bulunmaktadir Köyün adının nereden geldiği ve trihi....
    Kültür ve Sanat

Köyün 4 tane Tarihi Eser köy odalari bulunmaktadir, dügünlerde ve Cenazelerde ve kisin halk oralarda toplanirlar sohbetler olur Köyün gelenek, görenek ve hakkında bilgi yoktur. Yemekleri : Patetescorbasi, Daltursusu, Üzümlüasi, Tandircöregi,mıhlama, hamir sihmasi,pizza,makarna, kizarmis kuzu.
    Coğrafya

Sivas iline 70 km, Yıldızeli ilçesine 55 km uzaklıktadır. Kizilirmak cok yakinindan gecer ama bir faydasini göremeyiz maalesef
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 1691
    1997 1352

Köyümüzde ki diger acı gercekte şudur her küçük iller gibi Sivasımızda iş olanaklarının olmayışı hesabiyle köyümüzün her gecen gun nufusu dusmektedir.Sivasın cografi ve ekonomik olanaklara göre fabrika ve sanayinilerin kurulmasıyla iç göçlerin önüne geçilmelidir.
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünleri olarak buğday, arpa, yulaf, patates, pancar, fasülye en önde gelir. Meyve tarımı olarak erik, elma, armut ve kuşburnu sayılabilir. Ancak meyve tarımı pazarlamaya yönelik değildir. Hayvacılık olarak şu an sadece büyük baş hayvancılık(inek) yapılmaktadır. Geçmiş yıllarda koyun yetiştiriciliği çok fazla olmasına rağmen şu an kalmamıştır. Ayrıca köyde bulunan gençler inşaatta demir işinde çalışarak ailelerinin ekonomisine katkıda bulunmaktadırlar.Son yıllarda nevşehir patates üreticileri köyümüzün kızılırmak kenarında bulunan arazilerini kiralayarak köy halkına ek gelir kaynagı olmustur.AVREN PATETESi olarak bilinir.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Bahattin Yörük
    2004 - Bahattin Yoruk
    1999 - Emre Ozudogru
    1994 - Duran Cetiner
    1989 - Murat Bostancı
    1984 - Murat Bostanci
    1979 - Mehmet Altinküpe
    1974 - Fayik Altinküpe
    1969 - Dursun Cetiner{selamgil}
    1964 - Ömer Altinküpe

KÖYÜN İLERİ GELENLERİ:Ben bu yazacaklarımı herkesle paylaşmak istedim büyük avren diyince akla ilk gelen yoksullar ve yetimler babası kendi köyü ve çevre köylerimizin şöförlüğünü yapmış ve benim buralara gelmemde çok büyük emeği olan merhum EFENDİ YÖRÜK'tür.Rahmetliye büyük sevgi ve saygım var.O her zaman bizim yüregimizde yaşayacak.Siz talebesiniz diye yol parası almaz üstüne bize harçlık verirdi.ALLAH NUR İÇİNDE YATIRSIN...Böyle bir insanın yüreginin çarpmıyor olması çok büyük kayıptır...
    Altyapı bilgileri

Köyde,ilköğretim ve Orta okulu vardır . Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyümüz ayrıca olağanüstü,şahane ve mükemmel bir köydür...

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş