Ayrancılar Köyü Merkez Bitlis

'Bitlis Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Ayrancılar Köyü Merkez Bitlis konusu Merkez Ayrancılar Köyü Bilgileri - Ayrancılar Köyü Hakkında - Ayrancılar Köyü Tanıtımı - Ayrancılar Köyü Resimleri

Ayrancılar ,Bitlis Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: MERKEZ

İl:BİTLİS

İle Uzaklığı:43km

İlçeye Uzaklığı:43km

Rakım: m

Nüfus:

2000:0
    1997:0

Tarih

Köyün Adının Nereden Geldi? Bitlis İli Merkezine Bağlı Narlıdere Köyüne Geldiğinde Kendisine İkram Edilen Bir Tas Ayranı İçtikten Sonra Sorar. Bu Ayranı Getiren Kimdir? Köylüler Biran Panik Olur Bir Kusur mu İşledik Acaba Diye Telaşlanırlar. Miryanısli Bir Genç Bir Adım Öne Çıkar Ve Der Ki "Paşam Ayran Benim Geleceğinizi Duyunca Taa 5 Kilometre Uzaklıkta Olan Miryanıs Köyünden Getirdim Umarım Beğenmişsinizdir Paşam" Der Ve Atatürk Derki "Herkese Duyurun Kayıtlara Geçsin Bundan Sonra Bu Gencin Geldiği Köyün İsmi Ayrancılar Olarak Anılacak".

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Bitlis merkezine 43 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Bilgi yok.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve [[kanalizasyon yotur] Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [[stavrize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş