Aydınlık Köyü Mazgirt Tunceli

'Tunceli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Aydınlık Köyü Mazgirt Tunceli konusu Aydınlık Köyü Mazgirt - Aydınlık Köyü Hakkında - Aydınlık Köyü Tanıtımı -Aydınlık Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: KENAN YEKLİTAŞ
    Muhtarlık Erişim Bilgileri :Bilgi Yok

Tunceli
    Bilgiler
    Nüfus 61 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 62800
    Alan Kodu 0428
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
    İl Tunceli
    İlçe Mazgirt
    Web Sitesi

Aydınlık, Tunceli ilinin Mazgirt ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün eski adı Canik'tir. Kerdere, Hacıyusuf, Akilese, İsnis, Hodan, Lemper, Ayvatlı ve Mestan köyleri ile çevrilidir.

Kültür
    Alevi kültürü ve gelenekleri ön plandadır. Nüfusun göçle erimesi ve yaş ortalamasının yüksek oluşu kültürel yaşamı yok denecek düzeye getirmiştir.

Coğrafya

Tunceli iline 65 km, Mazgirt ilçesine 32 km uzaklıktadır. Engebeli bir yapıya sahip olan coğrafyası daha çok hayvancılığa uygundur. Tarımsal üretim daha çok yaşayanların kendi gereksinimlerini karşılama adına yaptıkları küçük çaplı hububat üretiminden ibarettir.
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimin etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları kar yağışlı ve soğuktur. Soğuk iklime dayanıklı meyveler yetiştirilmektedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 61

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Kenan Yeklitaş
    1999 - Reşit Bozyiğit
    1994 - A.Rıza Doğan
    1989 - A.Rıza Doğan
    1984 - A.Rıza Doğan
    1977 - Ali Ates
    1955 - Süreyya ağa (Sabri AKSOY)
    1950 - M.Ali vural

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır. Taşımalı eğitim yapılmaktadır. Sağlık ocağı, kanalizazyon alt yapısı ve PTT yoktur. Evlerin içinde su vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş