Aydın SÖKE İlçesi

'Aydın Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 22 Mart 2009 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Aydın SÖKE İlçesi konusu
    Aydın SÖKE İlçesi

SÖKE

Söke İlçesi; Kuşadası, Didim, Milet üçlüsünden oluşan yörenin tarım, ticaret, turizm ve sermaye merkezidir. doğusunda Çine, Batısında Kuşadası, güneyinde Didim ve kuzeyinde
    Germencik ilçeleriyle çevrilidir. Aydın'a 50 Kuşadası'na 23, Didim'e 50 km. uzaklıltadır.

Antik Çağlar’ın Milet, Prien, Didim gibi ünlü kentleri, ilçe yakınındadır. Daha MÖ’ki çağlarda başlayan bu yerleşme sonucu, yörenin yüksek düzeydeki ekonomi, kültür ve sanat etkinlikleri gelenekselleşerek günümüze
    kadar sürüp gelmiştir. Bizans egemenliğinin sonlarına doğru, 1300 yıllarında, Aydın Bey’in Türkmen aşiretlerini buraya getirdiği ve Söke’yi bu aşiretlerden birinin başkanı olan Süleyman Şah’ın dedesi adına kurduğu söylenir.
    1426’da Menteşe Beyliğinin merkezi olan söke,Osmanlılar döneminde de Menteşe Sancağının merkezi olarak kaldı.18.yy başlarında Siğla Sancak merkeziyken 1868’de Aydın’a bağlandı.

Söke bölgesi Akdeniz iklim kuşağı içerisindedir.Kışın yağışlı, yazları kurak geçer. Nem oranı diğer bölgeler göre yüksektir.Söke, Türkiye’nin en önemli pamuk üretim alanlarından birdir. El sanatları, ormancılık ve balıkçılık da
    ekonomisinde önemli yer tutar.Ortasından geçen Söke çayının iki yakasına yayılmış olan ilçede çok canlı, 1997 yılı nüfus sayımının sonuçlarına göre, Söke merkez nüfusu 62.361, köy nüfusu 62.921, toplam nüfus 125.282’dir
    Kent merkezinde rakım 38 metredir. Doğusunda; Beşparmak, Batısında Samsun dağları, Kuzeyinde Gümüş dağları ile çevrilidir.Beşparmak dağı 1200 Samsun dağı ise 1300 metre yüksekliğindedir.

Bu Sayfayı Paylaş