Atatürk 'ün sportif görüşleri nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda melek acar tarafından 14 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk 'ün sportif görüşleri nelerdir? konusu arkadaş yani bu sayfada bulunan lar lütfen bana yardım edin konu : atatürk 'ün sportif görüşleri nelerdir?
   
 2. maliksrdgn

  maliksrdgn Üye

  ATATÜRK ve SPOR

  Türk sosyal bünyesinde spor hareketlerini düzenlemekle görevli olanlar, Türk çocuklarının spor hayatını yüceltmeyi düşünürken sadece gösteriş için herhangi bir yarışmada kazanmak azmiyle spor çizmezler. Esas olan bütün yaştaki Türkler için Beden Eğitimi sağlamaktır.

  Spor yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlâk da bu işe yardım eder. Zekâ ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler, zekâ kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben Sporcunun zeki , çevik aynı zamanda ahlâklısını severim.

  Büyük olmak için hiç kimseye iltifat etmeyeceksin; hiç kimseyi aldatmayacaksın; memleket için hakiki mefkûre ne ise onu görecek , o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır; herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. Fakat sen buna mütehammil olacaksı; önüne nihayetsiz manialar yığacaklardır. Kendini büyük değil, küçük zayıf, vasıtasz, hiç telâkki ederek, kimseden yardım gelmeyeceğine kani olarak bu maniaları aşacaksın. Bundan sonra sana büyüksün derlerse, bunu söyleyenlere güleceksin.

  Her çeşit spor faaliyetini Türk gençliğinin milli terbiyesinin ana unsurlarından saymak lâzımdır. Bu işte hükümetin şimdiye kadar olduğundan daha çok ciddi ve dikkatli davranması, Türk gençliğinin spor bakımından da milli heyecan içinde, itina ile yetiştirilmesi önemli tutulmalıdır.

  Türk milleti anadan doğma sporcudur. Henüz yürümeye başlayan köy çocuklarını bile harman yerinde güreşirken görürsünüz. Ata en çok, ve iyi binen yalnız Türk erkekleri değildir. Türk kadını da bu işi iyi bilir.

  Türk çocuklarına sporun bu günkü tekniğini öğretmek ve bunların bir kısmını bazı törenlerde ve bayramlarda dekor ortaya koymak gerekir. Buna lüzum var mı, yok mu ? gibi soruya söyle cevap verilebilir. Esasen yoktur; fakat hakikati ufak bir örnekle ispat edebilmek için gereklidir.

  Müspet bilimlerin temellerine dayanan, güzel sanatları seven, fikir terbiyesinde olduğu kadar beden terbiyesinde de kabiliyeti artmış ve yükselmiş olan erdemli, kuvvetli bir nesil yetiştirmek ana siyasetimizin açık delilidir.

  Tatbik eden, icra eden, karar verenden daima kuvvetlidir. Hakikati konuşmaktan korkmayınız.

  Açık ve kat´ i söyleyeyim ki, sporda muvaffak olmak için her türlü muavenetten ziyade, bütün milletçe sporun mahiyeti ve kıymeti anlaşılmış olmak ve ona kalpten muhabbet ve onu vatani vazife telâkki eylemek lâzımdır.

  Dünyada spor hayatı, spor alemi çok önemlidir. Bu kadar önemli olan spor hayatı bizim için daha önemlidir.

  Her boy ölçüşmede arkalarında Türk Milletinin bulunduğu ve Millet şerefini düşünmelerini Türk sporcularına meslek düsturu olarak kaydediyorum.

  Türk sosyal bünyesinde spor düzenlemekle vazifeli olanlar, Türk çocuklarının spor hayatını yüceltmeyi düşünürken sadece gösteriş için herhangi bir yarışmada kazanmak azmiyle spor yaptırmazlar. Esas olan bütün yaştaki Türkler için beden eğitimi ve terbiyesini sağlamaktır.

  Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK
   
 3. çok teşekkür ederim beni büyük bir beladan kurtardınız allah yar ve yardımcınız olsun
   
 4. iyikide yazmışsınız beni bir beladan kurtardınız
   
 5. Cok iyi ya benim perfonmas ödevime yardımcı oldu.
   
 6. teşekkürler çok güzel sözler
   
 7. PERFORMMANSTAN YIRTTIM :d
   
 8. hariiikaaa birr siteeeeeeeee :D
  çokkkkkkkkk saolun
   
 9. çoooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkk güzeeeeeeeeellllllllllllllllllllllllllll yaaaaaaaaaaaaaaa
   
 10. çok teşekkür ederim böyle bir bilgiyi sundunuz için
   
 11. çoooooooooooook ama çooooooooook sağ olun oh kurtuldum bu performanstanda
   
 12. Sagolunnnnnnnnnnnnnnnn...........
   
 13. eyvallah sagolun
   
 14. Çok teşekkür ediyorum .Çok yardımcı oldu inanın hepinize tavsiye ediyorum:):):)
   

Bu Sayfayı Paylaş