Atatürk'ün lise hayatı

'Atatürk Hakkında Herşey' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Atatürk'ün lise hayatı konusu Atatürk�ün öğrenim hayatı ile ilgili başka bir anı

(Manastır Askeri Lisesi�ni bitirip Harp Okulu�na geçişi)
    Askeri ortaokulu bitirdiğim zaman merakım oldukça ileri gitmişti. Manastır Askeri Lisesi�nde matematik pek kolay geldi. Bununla uğraşmayı sürdürdüm. Ancak Fransızca�da geri idim. Öğretmen benimle çok uğraşmıyor, acı uyarılarda bulunuyordu. Bu uyarılar benim çok gücüme gitti. İlk ev izni zamanında çözüm aradım. İki, üç ay gizlice Frerler Okulu�nun özel sınıfına devam ettim. Böylece okul derslerine oranla fazla derecede Fransızca öğrendim.

O zamana kadar edebiyatla çok ilişkim yoktu. Merhum Ömer Naci, Bursa Lisesi�nden kovulmuş, bizim sınıfa gelmişti. Daha o zaman şairdi. Benden okuyacak kitap istedi. Bütün kitaplarımı gösterdim. Hiçbirini beğenmedi. Bir arkadaşın kitaplarımdan hiçbirini beğenmemesi gücüme gitti. Şiir ve edebiyat diye bir şey olduğunu o zaman öğrendim. Ona çalışmaya başladım. Şiir bana cazip göründü. Ancak �yazı öğretmeni� diye yeni gelen bir kişi, bana şiirle uğraşmayı yasakladı. �Bu meşgale biçimi seni askerlikten uzaklaştırır� dedi. Bununla birlikte güzel yazı yazma isteği bende kalıcı oldu.

Lisede iken dirençle çalışıyorduk. Sınıfta birinci, ikinci olmak için hepimizde güçlü bir gayret vardı. Sonunda liseyi bitirdim. Harp Okulu�na geçtim.

2. nasıl bişey bu yaaaaaaaa hem çok kısa bide atatürk ün konuşmaları var ben atatürkün lise hayatını istiyyyyyyyoooooooorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrruuuuuuuuuuuuuuuuummmmmmmmmmmmmmm yaeter artık bide diyolar bilgisayar dan bakın

Bu Sayfayı Paylaş