Ataması yapılan öğretmenlerin yüzde 20'si öğretmen lisesi çıkışlı olacak

'Eğitim Haberleri' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 25 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

1. _Mr.PaNiK_

_Mr.PaNiK_ Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Ataması yapılan öğretmenlerin yüzde 20'si öğretmen lisesi çıkışlı olacak konusu Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Okullarından Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Recep Işık, Her Yıl Ataması Yapılan 50 Bin Öğretmenin Yüzde 20'sini, Anadolu Öğretmen Lisesi Çıkışlılardan Alacaklarını Söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen okullarından sorumlu müsteşar yardımcısı Recep Işık, her yıl ataması yapılan 50 bin öğretmenin yüzde 20'sini, Anadolu öğretmen lisesi çıkışlılardan alacaklarını söyledi.

Bunun için öğretmen okullarının kalitesini artıracaklarını dile getiren Işık, anadolu öğretmen liselerini kampüse dönüştürmek için çalışma başlattıklarını ifade etti. Anadolu öğretmen liselerinin sayısını 200 ile sınırlandıracaklarını ancak kontenjanını artıracaklarını anlatan Işık, Anadolu Öğretmen liselerinin kalitesini hem eğitim hem de fiziksel anlamda artırmak için, şuan atıl durumda bulunan eski köy enstitüsü öğretmen okullarının 25 bin dönüm arazisinin satılacağını, gelirinin anadolu öğretmen liselerine aktarılacağını vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve 81 ilin milli eğitim müdürünün eğitimi masaya yatırmak için yapacağı toplantı öncesi incelemelerde bulunmak üzere Antakya'ya gelen Işık, anadolu öğretmen liselerini, spor salonu, laboratuvar, pansiyon, yüzme havuzu yer alan modern tesislere dönüştüreceklerini ifade etti.

Hatay Nihat Turgut Anlar Anadolu Öğretmen Lisesi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Recep Işık, "Öğretmen lisesinde okuyanların öğretmen olmasıyla mevcut öğretmenleri bu okullardan mezun olan öğretmenlerden belirleyeceğiz. Meslek lisesi, düz lise ve buna benzer liselerden mezun olup daha sonra üniversitede öğretmenlik mezunu olanlarla öğretmen lisesi mezunu olup üniversitede öğretmenlik okuyanların aynı kalitede olamayacağını düşünüyoruz. Amacımız, her yıl ataması yapılan 50 bin öğretmenin yüzde 20'sinin anadolu öğretmen lisesi çıkışlı olmasını sağlamak. Çünkü buradan mezun olanlar 'Ben öğretmen olacağım' diyerek tercihlerini yapıyor. Türkiye genelinde 194 anadolu öğretmen lisesi var. Bu sayıyı 200 ile sınırlandıracağız ve kalitesini artıracağız. Bu okullarda iki lisan öğrenme zorunluluğu getirilecek. Müfredatta sosyal etkinliklere de ağırlık verilecek." ifadelerini kullandı.

Bu Sayfayı Paylaş