Astronot olmak

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 15 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Astronot olmak konusu Ben 14 yaşındayım.İstanbul-Tuzla'da oturuyorum. İsteğim astronot olmak.Fakat burada yaşadığım şehirde böyle bir lise veya bir kurum bulamadım.Ama ben yine de ümidimi kaybetmedim.Elbette bir gün astronot olacağıma inanıyorum.İnşallah hayal değildir.Astronot olmak için illa ki NATO'ya başvurmak zorundayım.Biliyorum daha yaşım çok küçük ama ben bu mesleğe aşık oldum.Geceleri hep cam kenarlarında yatıyorum.Kendi gözlerimle yıldızları seyredip yapılarını incelemek istiyorum.Kendi dosyalarım da gezegenlerin resimlerini taşıyorum.Ne zaman ümitsizliğe kapılsam o resimlere bakıyorum.Çevremdekiler bana olmaz hatta dalga geçer gözüyle bakıp gülüyor.Ben de bunun için ne öğretmenime ne de ailemdeki kimseye bu sevgimden bahsetmiyorum.Kendi kendime internetten araştırmalar yapıyorum.İleride onlara gününü göstermek istiyorum.İsteğim sizin bildiğiniz bir lise veya başvurabileceğim kurumlar varsa yazabilir misiniz lütfen? Cevaplarınız bekliyorum... ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

2. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Astronot olabilmek için sahip olunması gereken bazı özellikler:

ABD vatandaşlığı (pilotlar ve görev uzmanları için)
    Tanınmış bir üniversitede derece (mühendislik, biyoloji bilimleri, fizik bilimleri, matematik gibi bölümlerde)
    Üç yıllık tecrübe (bir doktora üç yıla tekabül ediyor)
    NASA’nın fiziksel testlerinden birini geçmek (pilotlar 1. sınıf, diğerleri 2. sınıf fiziksel teste tabi tutuluyorlar. bu iki test de sivil ve askerî uçuş testlerine benziyor)
    Bir jeti 1000 saatten fazla, birinci pilot olarak uçurmak (sadece pilotlar için)
    Pilotlar için 162,5-193 cm arası, diğerleri için 148,5-193 cm arası boy

Astronot eğitimAstronot olmak için önce NASA’ya bir başvuru formu göndermeniz gerekiyor. Bundan sonra sizin bir dosyanız oluyor. Başvuru yerinize göre sizi bir bölgeye gönderip, orada sizi sorulara, testlere ve oryantasyona tabi tutuyorlar. Performansınız değerlendiriliyor. Eğer başarırsanız astronot adayı olabiliyorsunuz. Adaylığa hak kazananlar her iki yılda bir, NASA tarafından açıklanıyor.

Bu Sayfayı Paylaş