Asp de Seo Adımları.../ Açıklamalı / Resimli Anlatım

'HTML-PHP-ASP-JAVA' forumunda semyav5mitq tarafından 24 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Asp de Seo Adımları.../ Açıklamalı / Resimli Anlatım konusu Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, bu forumu uzun zamandır biliyordum fakat yeni yeni değerini anlamaya başladım.
    Asp de seo hakkında çok fazla bilgi yok forumlarda, olsada detaylı ve açıklamsı olmadığı için acemi arkadaşlar çözemiyorlar...

Öncelikle asp de seonun tekniği 404 hata sayfalarına dayalıdır.
    Çünkü örnek verecek olursak : http://localhost/88-frmtr-iyi-bir-forumdur.html diye bir sayfa girmemiz gerekcek. Oysaki böyle bir sayfa yok. peki bunu adres çubuna girdiğimizde önümüze hangi hata gelecek tabiki 404 hatası. bizde küçük bir seo temel dosaysı yazarark IIS Managerdan 404 dosyasını kendi dosyamıza yöneltcez.

İlk olarak c:\inetpub\wwwroot klasörünün içinde bir klasör atalım "seo" olabilir. Sonra bunun içinde seo.asp diye bir dosya oluşturup aşağıdaki adımları izleyelim...

Bilgisayar --> Denetim Masası --> Yönetimsel Araçlar --> Internet Information Services (IIS) açalım -->

buradaki /seo/seo.asp ibaresi, wwwroot klasörünün içinden alınır.
    Şimdi gelelim seo.asp mizin kodlarına ;

PHP:
    <%
    adres Request.ServerVariables("QUERY_STRING")
    sayfa split(adres,"/")
    id split(sayfa("4"),"-")
    response.write "id : "&id(0)&"<br>"
    response.write "tur: "&id(1)&"<br>"
    function urltemizle(a
    Replace(a"<"""
    Replace(a">"""
    Replace(a" ""-"
    Replace(a"""-"
    Replace(a"/"""
    lcase(Replace(a"ş""s"1, -11)) 
    lcase(Replace(a"ç""c"1, -11))
    lcase(Replace(a"İ""I"1, -11))  
    lcase(Replace(a"ı""i"1, -11)) 
    urltemizle trim(a
    End Function 
    %><
    p><a href="20-goster-<%=urltemizle("haydar burak tungutun programı")%>.html">haydar burak tungutun programı</a></p>
    bu kodu yazarak, şu adrese giriyoruz ; http://localhost/seo/336-goster-asp-de-seo-kullanimi.html

buradaki 1. satırla adres çubunun komple alıyoruz ve split ile onun her "/" (ters slaş) ibaresini ayırıyoruz, sonrada "-" (tire) ibaresini ayrıyoruz. yani ;
    localhost
    seo
    336
    goster
    asp
    de
    seo
    kullanimi
    .html

olarak ayrıldı ve daha sonra response.write ile bizim için önemli olan yeri yazıyoruz. bu temeldi. urltemizle kodu ise gelen requestlerdeki boşlukları ve türkçe karakterleri çevirmek için...

Kolay Gelsin...

ALINTIDIR ...

2. Google

Google Özel Üye

paylaşım için teşekkürler

Bu Sayfayı Paylaş