Arpayazı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Arpayazı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas konusu arpayazı köyü bilgileri - arpayazı köyü tanıtım - arpayazı köyü resimleri

Arpayazı, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi . En bilinen yemekleri madımak,hıngel gaygana, patates ve kavurma herlesi(çorbası) hasuda,sarıburmadır. Köyde yaşamış ve yaşamakta olan sülaleler ve soyadları; Karacaoğlu (Koç), Kelaligil,Fezikgil,Dedegil (Tuncer), İmamoğlu (Erdoğan),Kahyagil(Erdoğan), Bayramlar (Mert), Tuccugil (Erdoğan), Çircigil(Çirci),Hotaligil(Canik ve Cenk) Köyün tüm ailelerinin o zaman itibarıyla çoğunluğunun köyde yaşaması ve köyün bazı ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla maddi destek ve bunun organize edilmesi için dernek kurulması fikri 1974 itibarıyla Kurucu Başkan Ömer Koç ve Kurucu Yönetim kurulu üyeleri Nihat Tuncer, Halil Koç, Halil Erdoğan, Nuri Mert'ten oluşan yönetim ile kurulmuştur. Ayrıca köyümüzün gelenekleri arasında ülkemizin diğer köylerinde olduğu gibi özellikle düğünlerde ön plana çıkan düğünün şenlikli geçmesini amaçlayan bazı şaka ve oyun tarzı gelenekler vardır ki bunlar geçmişte cirit,yüzük ve düğün odasında oynanan muhtelif cezalı oyunlar ile günümüzde devam eden damat kaçırmak, damadın eşyasını çalarak sağdıca ceza vermek gibi gelenekler vardır ancak arpayazı köyündeki en önemli kültür hiç kuşku yokki insanlar arasında bazen olabilecek husumetlerde veya küskünlüklerde bile mutlaka düğünde ,cenazede ya da buna benzer olağandışı hallerde herşeyin birtarafa bırakılması ve o komşunun mutlu veya üzüntülü gününün paylaşılmasıdır. Köyün eski adı Fılındır olarak bilinmektedir.
    Coğrafya

Sivas merkezine 25 km uzaklıktadır.
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 79
    1997 90
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Yusuf Mert
    1999 - Osman Tuncer
    1994 - Hacı Erdoğan
    1989 - Ramazan Koç
    1984

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağıvardır ama kullanılmıyor.Köyün sağlık evi ise yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak-vikipedi
    özgür ansiklopedi

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş