Apartman kapıcısının kanuni görvleri nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 3 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Apartman kapıcısının kanuni görvleri nelerdir? konusu bir kapıcı binada hangi görevleri yapmakla mükelleftir.zaman zaman bina sakinleriyle ihtilafa düşüyoruz.misal ben diyorumki kapıcıyı markete kendim için alışverişe gönderebilirim bi başkası hayır o özele girer olmaz diyor.bizi aydınlatırsanız sevinirim.Yavuz Ekrem AYDIN.D.BAKIR

2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Kapıcının Görev ve Sorumlulukları aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

a) Yöneticinin talimatı doğrultusunda konutun kaloriferini zamanında yakmak ısıyı ayarlamak ve söndürmek,

b) Hidrofor ve benzeri araçları çalıştırmak,

c) Ana taşınmazın ortak yerlerini ve tesislerini temiz bulundurmak, demirbaşlarını, araç ve gereçlerini, düzenli, bakımlı ve işler şekilde tutmak,

d) Kendisine ayrılan konutu başka amaçlarla kullanmamak, konutu korumak, kendisi veya ailesinden birisinin konuta vereceği zarar ve hasarları karşılamak,

e) Yöneticinin talimatı çerçevesinde konutun güvenliğini sağlayıcı önlemleri almak,

f) Belirlenen saatlerde servis hizmetlerini görmek, çöpleri toplamak, bahçe düzenlemesi ve bakımını yapmak,

g) Verilen eğitimlere uygun davranmak ve koruyucu malzemeyi kullanmak,

h) İş veya toplu iş sözleşmesinde belirlenen diğer görevleri yerine getirmek. Her iki düzenleme arasında, kapıcının eğitim alması ve buna uygun davranması zorunluluğuna uyma yükümlülüğü farkı bulunmaktadır. Yeni Yasada iş güvenliği bakımından getirilen hükümler doğrultusunda bu madde konmuştur.

Bu yükümlülük aynı zamanda işveren vekiline de aittir.

Binanın dış merdivenini, yola isabet eden bina önünü kardan ve sudan arındırmak, temiz tutmak şeklinde tüzükte belirtilen hüküm ise Yönetmeliğe alınmamıştır.

Kapıcı ile yapılan iş sözleşmesinde; İş sözleşmesinin türü ve çalışma biçimi ile işveren ve işyeri adı ve adresi, kapıcının kimliği, işe başlama tarihi, yapacağı işler, temel ücreti ve varsa ücret ekleri, ücret ödeme şekli ve zamanı, çalışma süresi ve ara dinlenmesi, varsa özel hükümler, düzenleme tarihi ve tarafların imzası hususlarının bulunması gerekir Tüzükte ise, iş sözleşmesinde, işverenin adı ve adresi, kapıcının kimliği, işyerinin adresi, kapıcının işe başlama tarihi, yapacağı işler, ücret ödeme şekli ve zamanı, iş süresi ve ara dinlenmesi, varsa özel hükümler, düzenleme tarihi ve tarafların imzası hususlarının bulunması gerekir hükmü vardı.

Ayrıca Tüzükte belirtilmiş olan, yazılı hizmet sözleşmesi yapılmaması halinde, kapıcıya işvereni ve yöneticinin kimliğini gösteren, çalışma koşullarını ve görevlerini belirten imzalı bir belge verilir hükmü Yönetmelikte yer almamıştır.

Böylece yazılı iş sözleşmesi yapılması zorunlu bulunmaktadır.

3. ben bi sitede 7 yıldır çalışıyorum fakat fsrklı fsrklışirketlerde gösterildim birde sözleşmemde siteyi temiz bulundurmam dışında birşey yazmıyo yeni yönetim sen işin bittimi bekçilikte yapıcan diyor bende yapmam dedim tutanak tuttu şimdi ben eğer işten çıkarılısam tazminat alabilirmiyim

4. her hangi bir sitede görev yapıyorum.yönetici ne derse yapıyorum.izin günüm hic yok.1 ay sigortasız caliştim sonrada sıgortamı yaptırdı.ben sabah yedı bucukta kalkmıyorum dıye beni görevden alıyo.bnm ne yapmam lazım..

Bu Sayfayı Paylaş