Ankara - Sincan - Sincan Lisesi

'Liselerimiz' forumunda DeMSaL tarafından 15 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Ankara - Sincan - Sincan Lisesi konusu Sincan Lisesi - Ankara Sincan Lisesi

10.12.1959 Tarihinde Sincanköy Ahmet Andiçen Ortaokulu Müdürü ve Fransızca Öğretmeni olarak göreve başlayan Nusret GÜNGİL 12.10.1962 tarihinde yedi kişilik Kurucu Üye ile "Sincan Lisesi'ni Yaptırma ve Öğrencilerini Okutma Derneği'ni kurdu.Dernek 24.04.1967 tarihinde "Sincan Lisesi'ni Yaptırma ve Okutma Derneği" adını aldı.

Belediyeden dernek parası ile 5138 m2'lik yer alındı.Okul inşaatı çeşitli şahıs ve kurumlar tarafından taş,çakıl,çimento ve para yardımları ile desteklendi.O zaman kadar Ortaokul olarak kullanılan "U" şeklindeki bina 1965-1966 Öğretim yılında lise olarak kullanılmaya başlandı.07.11.1965 Pazar Günü saat 14.00'de Milli Eğitim Bakanı Sayın Cihat BİLGEHAN tarafından "Özel Sincan Lisesi" adı verildi.

Orta Öğretim Genel Müdürlüğü'nün 26.09.1966 tarih ve 12911 sayılı teklifi incelenerek 1966-1967 Öğretim Yılında itibaren faaliyete geçmek üzere Ankara Sincanköy'de Sincan Lisesi adı altında bir lise açılmasına, sadece lise 1. sınıfların öğretime başlamasına karar verildi.Karar 28.09.1966 tarihinde Milli Eğitim bakanlığı Baş Müsteşarı Ferit SONER tarafından imzalanıp Milli Eğitim Bakanlığının 10.10.1966 tarih ve 1423 sayılı Tebliğler Dergisinde 4051-209 kanun sayısı ile yayımlandıktan sonra 13.10.1966 günü Sayın Milli Eğitim Bakanı Orhan DENGİZ tarafından Türkiye'nin 193. Lisesi olarak hizmete açıldı..

Milli Eğitim Bakanı Tebliğler Dergisi:

Cilt: 29.Sayı:1423 Tarih:10.10.1966

Sayfa: 246 Kanun Sayısı:4051-209

Karar Tarihi: 26.09.1966

Misyonumuz : 1739 Sayılı Milli Eğitim Bakanlğı Kuruluş Kanunu’nda belirtilen Türk Milli Eğitimi’nin Temel İlkeleri ve Genel Amaçlarını gerçekleştirmeye dönük (yönelik) olarak ;

· Öğrenmeyi öğrenen ve öğrenmekten zevk alan girişimci, etkin, kendine ve çevresine saygılı öğrenciler yetiştirmek için vardır,

· Yönetici, öğretmen ve destek personeliyle,çağdaş teknolojiyi en iyi şekilde kullanmasını bilen, kullanan ve değerlendiren; gelişime ve değişime açık olabilen, gelişmeleri yakından izleyen ö?retim kadrosuyla bunlardan yararlanmasını bilen gençler yetiştirmek için vardır,

· Aldığı bilgilerle zihinsel, gördüğü rehberlik ve yaşadığı etkinliklerle ruhsal açıdan doyuma ulaşmış kendine güvenen, bu güvençle geleceğe de güvenle bakan; kararlı ve aldığı kararlarda isabetli bireyler yetiştirmek için vardır,

· Okul toplumu içerisinde tam bir iletişim ve işbirliğini gerçekleştirerek, en büyüğünden en küçüğüne tüm bireylerine her zeminde katılım fırsatı vermek suretiyle, demokratik bir ortamda eğitim-öğretim sağlayarak, hayatı okulda tanıyan bireyler yetiştirmek için vardır.

Sincan Lisesi, bu etkinlik için iradesini ortaya koyacaktır.

Vizyonumuz :

Ystiyoruz ki, Sincan Lisesi

* Bilime bilimselli?e de?er veren,
    * Kurum içinde ve kurum dışında güçlü bir iletişime sahip,
    * Katılım ve işbirliği ihtiyacını hisseden, bu ortamdan mutluluk duyan,
    * Bu anlayışları etkin olarak algılayan bireylere sahip bir okul olsun.

İstiyoruz ki, Sincan Lisesi

* Çevresine örnek olan,
    * Etkinlikleri ile yakın ve uzak çevresinde aranan,
    * Yetiştirdiği öğrencilerin kişilikleriyle tercih edilen,
    * Demokratik ortamıyla toplumu içerisinde olunmak istenen bir kurum olsun.

İstiyoruz ki, Sincan Lisesi

* Okul dışındaki platformlarda öğrencilerine,
    * Di?er okullar düzeyinde öğretmenlerine,
    * Üst birimler katında yöneticilerine ayrıcalık kazandyrsyn

Bu Sayfayı Paylaş