Ankara İlköğretim Okulu Karşıyaka İzmir

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 31 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Ankara İlköğretim Okulu Karşıyaka İzmir konusu Ankara İlköğretim Okulu Hakkında - Ankara İlköğretim Okulu Tanıtım - Ankara İlköğretim Okulu Resimleri - Ankara İlköğretim Okulu İletişim

Ankara İlköğretim Okulu Hakkında Bilmek İstedikleriniz :

Cumhuriyetten önce okulumuzun bulunduğu yerde bir Rum evi bulunmaktaydı. Evin sahibi evi daha geliştirerek büyük bir kütüphaneye dönüştürmüştür. Daha sonra bahçe kapısının olduğu yere Rum papa tarafından bir kilise yaptırılmıştır. Kütüphaneyi de bu kiliseye bağlı okula dönüştürmüştür. 9 Eylül 1922’de Rumlar İzmir’i terk edip gittiklerinde okul ve kilise Türklere kalmıştır. “Türk İlkokulu” olarak eğitim ve öğretime açılmış sonra ismi “Ankara İlkokulu” olmuştur. Okulda önce erkek öğrenciler öğretim yaparken daha sonra kız öğrenciler de okula alınmaya başlamıştır. Çevre nüfusu artmaya başladıkça okul küçük gelmeye başlamış, 1961 yılında 6 derslik daha ilave yapılarak bahçe ortasındaki kilise yıkılmış, yerine müzik salonu ve yemekhane yapılmıştır. Zamanla derslikler gereksinimi karşılayamadığından, semt zenginlerinden Durmuş YAŞAR tarafından ilave pavyon öğretime girmiş, 1963 yılında öğretime açılan pavyonda yetersiz gelince 1972 yılında Kula Mensucat’ın yaptırdığı 10 derslikli pavyonda hizmete sunulmuştur.

1972 yılında Çok Amaçlı Salonun inşasını Halim FOÇALI yaptırmıştır. Okulumuz 1997 tarihinde çıkarılan “8 Yıllık Kesintisiz Eğitim” nedeniyle ilköğretim okuluna dönüşmüş ve ismi de “Ankara İlköğretim Okulu” olmuştur.

Okulumuzun 15 derslik, 4 idare odası, 1 rehberlik odası, 1 çok amaçlı kültür ve spor salonu, 1 fen laboratuarı, 1 bilgisayar laboratuarı, 1 teknoloji tasarım sınıfı, 1 müzik sınıfı, 1 kütüphane ve 1 öğretmenler odası bulunmaktadır.

2002-2003 Eğitim Öğretim yılında çalışmalarımıza başladığımız grubumuz Ege, Karadeniz, Trakya ve İç Anadolu yöresi halkoyunları ekipleriyle okulumuzu pek çok festivalde temsil etmiştir.

2005-2006 Milli Eğitim Bakanlığı Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlendiği yarışmasında 2. olmuştur.

Çalışmalarına devam eden grubumuz son olarak 2006 yılı Temmuz ayında yapılan İtalya- Parma –Culture and Art Competition” Festivaline katılmıştır.

2006-2007 Eğitim Öğretim yılında Futbol Kız Takımımız İlçe 1.si, İzmir 2.si ve Muğla ilinde yapılan müsabakada Grup 2.si olmuştur.

Ankara İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

Okulun Bulunduğu İlçe: Karşıyaka
    Okulun Telefonu: (0232) 381 53 37
    Okulun Faksı: (0232) 381 53 37
    Okulun Adresi: Donanmacı Mah. 1725 S. No: 33
    Okulun Web Adresi:
    http://www.ankaraio.meb.k12.tr/
    Okulun E-Posta Adresi: ankaraioo@hotmail.com
    Okulun Müdürü: Mehmet ŞAHİN
    Okulun Ulaşım Bilgileri:
    Metropol İçi / Dışı : İçi
    Ulaşım Durumu : Karayolu