Anarşistler Arasında Bir Kız Kitabı - İsabel Meredith

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda DeMSaL tarafından 6 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

  1. DeMSaL

    DeMSaL Özel Üye

    Anarşistler Arasında Bir Kız Kitabı - İsabel Meredith konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    İsabel Meredith Anarşistler Arasında Bir Kız kitap tanıtımı - kitap özeti    Kitabın künyesi

    Anarşistler Arasında Bir Kız
    İsabel Meredith

    Kalkedon Yayınları

    Fiyatı : 16,00 TL
    Ağustos 2010,
    220 sayfa,
    ISBN: 9786055679538


    Kitap hakkında

    Isabel Meredith, Helen ve Rossetti kızkardeşlerin takma adıdır. Zamanın ünlü İngiliz anarşist gazetesi The Torch of Anarchy (Anarşi Meşalesi)'nde 1891-96 yılları arasında editörlük yapma ayrıcalıkları, onlara bu keyif ve bilgi verici romana kattıkları deneyimi kazandırmıştır.

    Genç Isabel'in yetiştiriliş tarzı Rossetti ailesinin tuhaflığını yansıtmaktadır. Yalıtılmış, huzursuz Isabel sınıfının tüm “fikir, gelenek ve önyargılarından kurtulmak” ve “kitlelerin yaşam ve çalışmaları içersine atılmak için büyük bir arzu duyar. Victoria çağı İngiltere'si burjuva kadınlarının hiç görmediği yıkıcı bir cemiyete dalar.

    Bir yeraltı hareketinin gündelik yaşamının, bluğ çağındaki genç kız yüreğindeki öfke, cansıkıntısı ve uysallığa radikal ve aktif yanıtlarının incelenişi, hakiki bir entellektüel özgürlüğe göz atış olan Anarşistler Arasında Bir Kız belki de yirminci yüzyılın eleştirel bakımdan en az temas edilmiş ve en az tanınmış feminist çalışmalarından birisi, bir düşünce ve özgürlük haritası, anarşist hareketi eleştiren ve tahlilinde parti sınırlarında durmayan bir romandır.

    Orijinali 1903 yılından yayınlanan bu kitap, siyasi içeriğinin kapsamı tam bir cinsel eşitlik, din ve devletin şiddet yoluyla yok edilmesini gerektiren bu ender rastlanır roman ilk kez dilimize çevirilmiş olup genel okuyucu kadar edebiyat eğitimcilerine, siyasal kuramcılara ve feministlere de keyif verecektir.

    Kitap kapağı

    [​IMG]
     

Bu Sayfayı Paylaş