Anadolu Liseleri,Anadolu Liseleri Hakkında

'Liselerimiz' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Anadolu Liseleri,Anadolu Liseleri Hakkında konusu Anadolu Liseleri

Kuruluş
    Anadolu Liseleri ilköğretim üzerine 1 yılı hazırlık toplam 4 yıllık okullardır.

Okulun amaçları

Öğrencilerin;

İlgiyetenek ve başarılarına göre yüksek öğretim programlarına hazırlanmalarını
    Yabancı dilidünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde öğrenmelerini sağlamaktır.

Sınav ve kayıt- kabul

Merkezi sistemle yapılan Ortaöğretim kurumları seçme ve yerleştirme sınavı ile öğrenci alınır.
    Sınava girmek için İlköğretim okullarının sekizinci sınıfında öğrenim gören öğrencilerin öğrenim gördükleri okul müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Öğretim programları

Bakanlıkça uygun görülen haftalık ders çizelgeleri ve öğretim programları uygulanır.
    Matematik ve Fen derslerinin öğretimi yabancı dille yapılır.

Başarının değerlendirilmesi

Hazırlık sınıflarında yabancı dil dersi dışındaki derslerdeki başarı durumu sınıf geçmeyi etkilemez. Bu notlar teşekkür ve takdir durumları belirlenirken dikkate alınır.
    Hazırlık sınıfında derslerin yıl sonu notlarıdiploma notunun belirlenmesinde dikkate alınmaz.
    910 ve 11.nci sınıflarda yıl sonu başarı ortalaması ile sınıf geçilebilmesi için; Yıl sonu başarı ortalamasının en az 3.00 olması gerekir.

Mezunlar

Okulun amaçlarında da belirtildiği gibi Anadolu Liseleri öğrencileri yüksek öğretim programlarına hazırlayan okullardır. Mezunların Üniversitelere yerleşme oranı Fen liselerinden sonra ikinci sıradadır.

Bu Sayfayı Paylaş