Ampul nedir? Ampul tarihçesi

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Ampul nedir? Ampul tarihçesi konusu ampulun tarihçesi nedir

Ampulün hikâyesi

Ampul ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Fakat ampullerin ömürleri çok kısa olmuştur. İngiliz Joseph Swam ve Amerikalı Thomas Alva Edison, şaşırtıcı bir şekilde aynı yıllarda daha uzun ömürlü ampulü bulmuşlardır. Daha sonra Edison, 1880 yılında daha uzun süre dayanabilen ampulü yaptı. Edison'un yaptığı bu ampul 40 saat boyunca dayanabiliyordu.Ama şu an günümüzdeki ampuller kimileri 8 kimileri 2 yıl daynabilir.Thomas Alva Edison'un ampulu icat etmesinden sonra aydınlatma teknolojisine çok büyük adım atılmıştır.

2. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Ampül Nedir - Ampul Nedir

Enerji tasarrufu için tasarruf ampulü kullanılması yararlıdır.

Ampulün hikâyesi

Ampul ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Fakat ampullerin ömürleri çok kısa olmuştur. İngiliz Joseph Swam ve Amerikalı Thomas Alva Edison, şaşırtıcı bir şekilde aynı yıllarda daha uzun ömürlü ampulü bulmuşlardır. Daha sonra Edison, 1880 yılında daha uzun süre dayanabilen ampulü yaptı. Edison'un yaptığı bu ampul 40 saat boyunca dayanabiliyordu.Ama şu an günümüzdeki ampuller kimileri 8 kimileri 2 yıl daynabilir.Thomas Alva Edison'un ampulu icat etmesinden sonra aydınlatma teknolojisine çok büyük adım atılmıştır.

Ampul çeşitleri

4 çeşit ampul vardır. Bunlar:

• Akkor ampul
    • Çubuk ampul
    • Florasan lamba
    • Masa lambası

3. Çok teşekkürler çok işime yaradı ödevim bitti :)

4. teşekkürler ödevimi bitirdim sayenizde

Bu Sayfayı Paylaş