Amerika'da F-1 Öğrencilerinin Çalışabilmeleri

'Yurtdışında Yaşam ve Eğitim' forumunda NeslisH tarafından 26 Mart 2009 tarihinde açılan konu

1. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Amerika'da F-1 Öğrencilerinin Çalışabilmeleri konusu F-1 öğrencileri full-time okurken, dört çeşit çalışma hakkına sahiptir.

1- Kampüs içinde çalışma; Bir F-1 öğrencisi kampüs içerisinde okul dönemi süresince haftada en fazla 20 saat ve tatiller süresince haftada en fazla 40 saat çalışma hakkına sahiptir. F-1 öğrencileri, kampüs içi çalışma konusunda, INS'in onayını almak zorunda değildir. Eğitim baglantılı kampüs-dışı görevler kampüs içi görevi olarak değerlendirilebilir.

2- Beklenmemiş Ekonomik Gerekçe; INS onayı almak zor olduğu halde, F-1 öğrencisi elinde olmayan sebeplerden dolayı maddi sıkıntıya girerse, iş bulup çalışabilir. Bu beklenmeyen koşulların yol açtığı maddi sıkıntı, öğrencinin I-20 formunda belirttiği iyi akademik durumunu yani F-1 statüsünü en az bir yıl sürecince koruduğunu ve bu süreçte kampüs içi görev almadığını ispatlamak zorundadır.

3- Optional Practice Training: Mezuniyet öncesi pratik uygulamalı eğitim; okul tatildeyken, haftada 20 saati geçmemesi koşuluyla; F-1 öğrencisinin mezuniyeti sırasında ya da sonrasında uygulanırsa bir yıllık izin verilebilir. Bu eğitim, öğrencinin branşıyla birebir bağlantılı olmak zorundadır ve sadece toplam 12 aylık bir süre için kabul edilmektedir. İsteğe bağlı uygulamalı eğitim INS'in ve F-1 öğrencisinin kayıtlı olduğu okulun onayını gerektirmektedir. Ayrıca isteğe bağlı uygulamalı eğitime izin verildikten sonra öğrenci bunu kullanmaya karar verir ya da eğitim fırsatı bulmazsa, bu izni ilerde tekrar kullanamaz.

4- Müfredat Programı Uygulamalı Eğitim; Bu tür uygulamalı eğitim mezuniyet için zorunlu görevleri ve ders kredisi kazanmak için istenen görevleri kapsamaktadır. Bu tür uygulamalı eğitim okul ile işveren arasındaki anlaşmaya bağlı olarak staj ya da iş-eğitim programı şeklinde olmak zorundadır. Fakat ‘12 aylık müfredat programı uygulamalı eğitim hakkını kullanan öğrenci, üç numaralı şıkta belirtilen uygulamalı eğitim hakkından yararlanamaz.

Bu Sayfayı Paylaş