Amerika'da Eğitim ve Öğretim

'Yurtdışında Yaşam ve Eğitim' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Amerika'da Eğitim ve Öğretim konusu Amerika�da yaklaşık 14 milyon öğrenci 3,600 civarında üniversite veya kolejde öğrenim görmektedir. Amerikan gençlerinin (18-24 yaş arası) %50 �ye yakını yüksek öğrenim yapmaktadır.

Amerika�ya dünyanın pek çok farklı ülkesinden artan sayıda yabancı öğrenci yüksek öğrenim için gelmektedir. Şu anda yaklaşık 500,000 civarında yabancı öğrenci Amerika�da eğitim yapmaktadır. Dil, sertifika ve üniversite eğitimi yapan Türk öğrenci sayısı yaklaşık olarak 40,000 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Amerika�yı tercih eden öğrencilerin tercih nedenleri;
    • Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip olması ve iş olanaklarının fazla olması
    • Üniversitelerin bilimsel araştırmalara destek vermesi
    • Üniversitelerin başarılı öğrencileri burslarla ödüllendirmesi
    • Amerikanın Devlet Üniversite sisteminin ekonomik olması
    • Eğitim sonrası öğrencilere sağlanan staj ve iş olanakları
    • New York, Kaliforniya, Boston ve Florida gibi bölgeler öğrenciler cazip gelmektedir
    • Hollywood kültürünün bazı öğrencileri etkilemesi
    Amerika�da yaklaşık 14 milyon öğrenci 3,600 civarında üniversite veya kolejde öğrenim görmektedir. Amerikan gençlerinin (18-24 yaş arası) %50 �ye yakını yüksek öğrenim yapmaktadır.

3000�in üzerinde Üniversite ve kolejin bulunduğu üniversite, bölge ve program seçimi yapmak bir hayli zordur. Her bir kolej ve üniversitenin programı birbirine benzemektedir. Amerika üniversiteleri her ne kadarda birbirlerine benzerli gösterseler de dikkatlice incelendiğinde aralarında belirgin farklılıklar ortaya çıkacaktır ve her bir okulun kendine özgü bir özelliği ve programı olduğu görülecektir. Amerikan kolej ve üniversitelerinde seçim yaparken birçok konuya dikkat etmek gerekir. Örneğin: okulun onaylı olup olmadığı, büyüklüğü, giriş koşulları, yeri ve toplam öğrenci sayısı v.s gibi..

Amerika�ya dünyanın pak çok farklı ülkesinden artan sayıda yabancı öğrenci yüksek öğrenim için gelmektedir. 2005 istatistiklerine göre yaklaşık 500,000 civarında yabancı öğrenci Amerika�da üniversite lisans ve yüksek lisans eğitimi yapmaktadır. Ayrıca her yıl binlerce yabancı öğrenci İngilizce dil, sertika ve diploma programlarına katılmaktadır.

2005 yılında Amerika�da eğitim yapmakta olan yabancı öğrencilerin ülkelere göre dağılımı aşağıda verilmiştir.
    • Japonya 60,000
    • Çin 70,000
    • Tayvan 45,000
    • Güney Kore 45,000
    • Hindistan 40,000
    • Kanada 30,000
    • Malezya 17,000
    • Endonezya 16,000
    • Tayland 16,000
    • Meksika 15,000
    • Almanya 11,000
    • İngiltere 11,000
    • Pakistan 11,000
    • Türkiye 11,000
    • Fransa 9,000

2. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Amerika Birleşik Devletlerinde ülke çapında geçerli ve uygulanan zorunlu bir Ulusal Eğitim sistemi yoktur. Federal Eğitim Bakanlığı olmasına rağmen Bakanlığın etkisi oldukça sınırlıdır. Federal Devlet eğitime önemli oranlarda kaynak aktarmasına rağmen eğitimin düzenlenmesi Eyaletlere bırakılmıştır. Her eyaletin yönetimi ve meclisi o eyaletin eğitim sistemi ve programını ve bütçesini belirler. Okullara mali destek sağlar.

Yerel yönetimler ile okul �aile birlikleri ve üyelerinin bir kısmı atamayla bir kısmı da o yörenin halkı tarafından seçilerek belirlenen eğitim komiteleri, yapım ve onarımı için kaynak sağlanması, okulların yönetimi ve öğretiminde kullanılacak kitap, araç ve gereçlerin seçimi; öğretmen ve idarecilerin işe alınması veya işlerine son verilmesi gibi konularda birinci derecede sorumludur. Ayrıca yerel yönetimler, yeni bina ve tesislerin yapımındaki masrafların bir kısmının karşılanması için mahalli vergiler çıkarma yetkisine sahiptir.

Amerika�da ülkenin idari ve iktisadi yapısından, coğrafik özelliklerinden ve tarihi gelişiminden kaynaklanan adem-i merkeziyetçi bir sistem vardır. Buna göre, tek merkezden düzenlenip idare edilen ve yukarıdan aşağıya işleyen otoriter bir sistem değil, yerel örgütlerin, vatandaşların, öğretmenlerin ve öğrencilerin velilerinin de her kademede sorumluluk ve söz sahibi olduğu çok merkezli bir mekanizma yürürlüktedir. Bu çok merkezli ve değişik etkilere açık mekanizmaya karşın bütün birimler yakın işbirliği ve koordinasyon haklindedir. Bu sayede Amerika�nın herhangi bir yerindeki eğitim sistemi ve okullarda ki uygulama, diğer bir yerine göre, ayrıntılar dışında çok az farklılık gösterir.

Bu Sayfayı Paylaş