Amerika'da Askerlik İşlemleri

'Yurtdışında Yaşam ve Eğitim' forumunda Siraç tarafından 19 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Amerika'da Askerlik İşlemleri konusu Amerika'da Askerlik İşlemleri

Amerika'da Önlisans Yapanların Askerlik Tecili

Amerika'da ön lisans eğitimi alanlar, askerlik tecili için aşağıdaki şartları yerine getirmelidir

Önlisans eğitimi alacaklar için başvuru bilgileri:

1Başvuru Dilekçesi (Standart Dilekçe):

Doğru ve eksiksiz olarak doldurup, tarih yazarak imzalayınız

Başvuru formunda belirttiğiniz esas öğrenim dalınızın ÖSS'den aldığınız puan türünün doğrultusundaki bir yükseköğrenim alanından olması gerekmektedir

2 Mezuniyet Belgesi:

En son mezun olduğunuz okulun diploması veya çıkma yazısının onaylı örneği

Yurtdışında, ülkemizdeki liselere denk lise ve dengi okullardan mezun olan öğrencilerin lise diplomalarının denkliklerini, mezun oldukları ülkedeki eğitim müşavirlikleri/ataşeliklerinde ya da Türkiye'de, MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı veya il milli eğitim müdürlüklerinde yaptırmaları gerekmektedir Denklik belgesi alacak öğrencilerin diploma veya çıkma yazılarına not dökümlerini (transkript) de eklemeleri gerekmektedir

ABD veya Kanada'daki bir liseden mezun iseniz denklik işleminiz bulunduğunuz eyalete göre Vaşington Eğitim Müşavirliğinde veya New York ya da Los Angeles Eğitim Ataşeliğinde yapılmaktadır

3 Kayıt Belgesi:

Okul Kayıt Belgesinin Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından tanınan, örgün bir yükseköğretim kurumundan alınmış ve yeni tarihli olması gerekmektedir

Kayıt belgenizde öğrenime başlama tarihi, öğrenim süresi, öğrenim dalınız ve tahmini mezuniyet tarihiniz belirtilmiş olmalıdır

4 ÖSS Sonuç Belgesi:

Önlisans seviyesinde öğrenim görecekseniz ÖSS puanınızın en az 160 olması gerekmektedir ÖSS sonuçlarının geçerliliği 1 yıldır

Yurtdışında, ülkemizdeki liselere denk liselerden mezun olanlardan ÖSS Belgesi istenmemektedir

ABD veya Kanada'daki bir liseden mezun iseniz denklik işleminiz Müşavirliğimizde yapılmaktadır

5 Nüfus Cüzdanı Örneği (2 adet) (Standart Form):

Türkiye'de noter veya muhtardan, ABD'de bulunduğunuz eyalete göre Vaşington Eğitim Müşavirliğimizden, Los Angeles Eğitim Ataşeliğimizden veya Konsolosluklarımızdan onaylatabilirsiniz

Kanada'dan başvurularınızı Vaşington Egitim Müşavirliğine yapınız Nüfus cüzdanı örneklerini Kanada'daki Konsolosluğumuzda da onaylatabilirsiniz

6 Askerlik Durum Belgesi:

Askerlik çağına girmiş iseniz (19 yaşına) askerlik şubenizden temin edeceğiniz yurtdışında öğrenim yapmanızda askerlik yönünden bir sakınca olmadığını gösterir askerlik durum belgesi gereklidir Bu belge 18 yaşında olanlardan istenmemektedir

Liseyi bitirdiğiniz yıl içinde yurtdışında öğrenime başladığınızı belgelendirmeniz halinde ya da askerlik çağına girmeden önce yurtdışında öğrenime başlamanız ve öğreniminizi ara vermeden sürdürdüğünüz durumda bu belge istenmemektedir

7 İstifa Belgesi ( Devlet Memuru İseniz):

Devlet memuru olup yurtdışında yükseköğretim yapanların veya yapmak isteyenlerin özel öğrenciliği tanınmamaktadır Özel öğrenci statüsüne geçmek isteyen devlet memurlarının diğer belgelere ek olarak istifa ettiklerini de belgelendirmeleri gerekmektedir

8 Vesikalık Fotoğraf (6 Adet)

Başvuru formu ve nüfus cüzdanı örneklerine yapıştırdınız fotoğraflarla birlikte toplam altı adet olmalıdır

9 Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

10 Zorunlu Hizmet Belgesi

Yurtdışında öğrenciliklerinin tanınması için başvuranlardan zorunlu hizmete yükümlü olanlar, zorunlu hizmetini yaptığını, parasal karşılığını ödediğini, taksitle ödemede anlaştığını veya ertelettiğini belgelendirmek zorundadır

Amerika'da Lisans Eğitimi Alanların Askerlik Tecili

Amerika'da lisans eğitimi alanlar askerlik tecili konusunda aşağıda belirtilen şartları yerine getirmelidirler

Lisans Eğitimi Alacaklar İçin Başvuru Bilgileri:

1 Başvuru Dilekçesi (Standart Dilekçe):

Doğru ve eksiksiz olarak doldurup, tarih yazarak imzalayınız

Başvuru formunda belirttiğiniz esas öğrenim dalınızın ÖSS'den aldığınız puan türünün doğrultusundaki bir yükseköğrenim alanından olması gerekmektedir

2 Mezuniyet Belgesi:

En son mezun olduğunuz okulun diploması veya çıkma yazısının onaylı örneği Kanada ve ABD'nde bir liseden mezunsanız diplomanızın denkliğinin yapılabilmesi için lise not dökümünüzü (transkript) belgelerinize ekleyiniz

3 Kayıt Belgesi:

Okul Kayıt Belgesinin Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından tanınan, örgün bir yükseköğretim kurumundan alınmış ve yeni tarihli olması gerekmektedir Kayıt belgenizde öğrenime başlama tarihi, öğrenim süresi, öğrenim dalınız, full-time öğrenci olduğunuz ve tahmini mezuniyet tarihiniz belirtilmiş olmalıdır

4 ÖSS Sonuç Belgesi:

Lisans seviyesinde öğrenim görecekseniz ÖSS puanınızın en az 185 olması ve esas öğrenim dalınızın gerektirdiği puan türü ile bağdaşması gerekmektedir ÖSS sonuçlarının geçerliliği 1 yıldır

ÖSS belgesi şartı:
    1 Gidilecek ülkenin üniversitelerine kabul için girişte yapılan genel yetenek veya bilim sınavlarını başaranlarla SAT 1 (minimum 1000 puan), ACT (minimum 21 puan), Abitur, Fransiz Bakaloryası, GCE A Level Sertifikası (minimum 2 ders), Uluslararası Bakalorya (International Baccalaureat IB) ve Matura Diploması alanlardan,
    2 Yurtdışında ülkemizdeki liselere denk liselerden mezun olanlardan,
    3 Türkiye'deki konservatuarların lise kısmından mezun olup, yurt dışında özel yetenek sınavını başarıp kayıt kabul alanlardan,
    4 Ülkemizde yapılan ÖSS sınavlarına girmemiş veya girip de yeterli puan alamamış, İngiltere, Amerika, Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda, Belçika, Danimarka, İsviçre ve Avustralya'da, denklikleri Yükseköğretim Kurulunca tanınan yükseköğretim kurumlarında, bu kurumların şartlarını yerine getirerek, esas öğrenimlerine başlayan, öğrenimlerini bir sömestr başarıyla sürdüren ve ikinci sömestreye kaydını yaptıranlardan, aranmaz

ABD veya Kanada'daki bir liseden mezun iseniz denklik işleminiz Müşavirliğimizde yapılmaktadır

5 Nüfus Cüzdanı Örneği (2 adet) (Standart Form):

Türkiye'de noter veya muhtardan, ABD'de bulunduğunuz eyalete göre Vaşington Eğitim Müşavirliğimizden, Los Angeles Eğitim Ataşeliğimizden veya Konsolosluklarımızdan onaylatabilirsiniz Kanada'dan başvurularınızı Vaşington Egitim Müşavirliğine yapınız Nüfus cüzdanı örneklerini Kanada�daki Konsolosluğumuzda da onaylatabilirsiniz

6 Askerlik Durum Belgesi:

Askerlik çağına girmiş ve 20 yaşından gün almışsanız askerlik şubenizden temin edeceğiniz yurtdışında öğrenim yapmanızda askerlik yönünden bir sakınca olmadığını gösterir askerlik durum belgesiLiseyi bitirdiğiniz yıl içinde yurtdışında öğrenime başladığınızı belgelendirmeniz halinde ya da askerlik çağına girmeden önce yurtdışında öğrenime başlamanız ve öğreniminizi ara vermeden sürdürdüğünüz durumda bu belge istenmemektedir

7 İstifa Belgesi ( Devlet Memuru İseniz):

Devlet memuru olup yurtdışında yükseköğretim yapanların veya yapmak isteyenlerin özel öğrenciliği tanınmamaktadır Özel öğrenci statüsüne geçmek isteyen devlet memurlarının diğer belgelere ek olarak istifa ettiklerini de belgelendirmeleri gerekmektedir

8 Vesikalık Fotoğraf (6 Adet)

Başvuru formu ve nüfus cüzdanı örneklerine yapıştırdınız fotoğraflarla birlikte toplam altı adet olmalıdır

9 Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

10 Zorunlu Hizmet Belgesi

Yurtdışında öğrenciliklerinin tanınması için başvuranlardan zorunlu hizmete yükümlü olanlar, zorunlu hizmetini yaptığını, parasal karşılığını ödediğini, taksitle ödemede anlaştığını veya ertelettiğini belgelendirmek zorundadır

2. Google

Google Özel Üye

Eline sağlık paylaşım için teşekkürler

Bu Sayfayı Paylaş