Amerika J Vizeleri İle İlgili Karışıklık

'Yurtdışında Yaşam ve Eğitim' forumunda NeslisH tarafından 26 Mart 2009 tarihinde açılan konu

1. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Amerika J Vizeleri İle İlgili Karışıklık konusu J1 Vizesinde iki sene koşulundan kurtulmanın yollarını incelemeden önce, J vizesi ile ilgili yanlış anlasılmalara ve karmaşıklılklara açıklık getirmekte fayda vardır. Öncelikle, bir bölüm J vizesi bu iki sene koşulunu getirmemektedir. Sadece üç tip program bu koşulu beraberinde getirmektedir. Bu programlardan bir tanesi; ABD'de tıp eğitimi üzerine üniversite veya benzeri eğitim almak isteyenler için geçerlidir. İkincisi ise J programları ABD hükümeti ya da vize sahibinin vatandaşı olduğu ülkenin hükümeti tarafından finanse edilen kişilerdir. Üçüncü ve son sınıf ise tüm J programlarını yöneten USIA'nın (ABD Enformasyon Ajansi) yayımladığı ‘Değişim Ziyaretçileri Özellikleri Listesi'nde yer alan eğitim kurslarına devam edecek kişiler için geçerlidir. Bazı niteliklere ihtiyaç duyan yabancı ülkeler bunları listeye eklemekte ve ancak bu şekilde değişim ziyaretçileri bu programlara katılabilmektedirler. Bunun başlıca amacı ise öğrenciyi gönderen ülkenin beyin göçünü önleme çabasıdır.

Bunlara ek olarak, çoğu kişi programları biter bitmez hemen ülkelerine dönmek mecburiyetinde olduklarına inanmakta ve daha sonra da iki sene boyunca ABD'ye gelmemektedirler. Aslında iki senelik yasak sadece H (geçici süreli işçi), L (şirketlerarası transfer) ve ABD'de sürekli ikamet hakkı almak isteyenler için geçerlidir. Kişi ülkesine döndükten sonra, ABD'ye turist (ziyaretçi), öğrenci veya başka bir statüde giriş yapabilmektedir. Bununla beraber; ABD'de ya da üçüncü bir ülkede geçirilen zaman iki senelik süreye dahil olmamaktadır. Örneğin bir IMG (Uluslararasi Tıp Mezunu) ABD'de tıp programını bitirdikten sonra bu iki senelik sınırdan kurtulmak için Kanada'ya giderse, daha sonra ABD'ye giriş yapabilmek için yeniden bu koşul ile karşılaşacaktır.

Ayrıca; bu iki senelik kısıtlama sadece bu kişi için değil, J-2 statüsündeki eş ve çocukları için de geçerlidir. Ancak eş ya da çocuklar J-2 vizesi alamamışlar ise bu sınırlandırmadan muaf tutulmaktadırlar.

Bu Sayfayı Paylaş