Altıdan sonra tiyatro; bir rüyayı hayata geçirdi

'Tiyatro ve Skeçler' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Altıdan sonra tiyatro; bir rüyayı hayata geçirdi konusu
    Altıdan sonra tiyatro; herkesin söyleyip hayal edip hep lafta bırakacağı bir rüyayı hayata geçirdi...

Nasıl ki Muhsin Ertuğrul bir ilk bir modeldi,"Altıdan sonra" da kendi alanında yerleşik düzene geçmiş,üniversite tiyatrolarının uzantısı olan bir model olmuştur.

Belki farklı örnekleri yerleşik düzenlerde olmamakla birlikte görmek mümkündür bugüne kadar,ama şu aşikardır ki üniversite tiyatrosu mantığından gelip sağlam bilgi birikimini bunca sene sonra istanbulun ortasında kumbaracı yokuşundaki o mütevazi ama bir o kadar iddaalı yere taşımaları tiyatro severler ve üniversite tiyatrosundan gelenler için "işte bu! demek ki yapılıyormuş" dedirtiyor insana...

Üniversite tiyatrosundan gelmenin "alçak gönüllülüğü,iş paylaşımı,farklı sıfatlara ve işlere sahip olmanın getirdiği ego yoksunluğu" muhakkak ki ortama temiz bir hava veriyor...Enfes bir oluşum.

Bunun yanına Yiğit Hoca'nın (Yiğit Sertdemir) alaylıdan okulluya katalizör etkisi ve paylaşımları orayı şehir tiyatrocusuna da, devlet tiyatrocusuna da, alaylıya da, sokakta yeni merak edene de herkese sevdirtiyor.

Geçen gün bir oyunu izlemeye gittiğimde biri yanıma yanaşarak hangi yıl hangi üniversitede hangi oyunun yönettiğimi hatırlattı,yüzüne baktım o da ege üniversitesinden yakın yıllarda bu işlerle uğraşmış bir arkadaşımızmış...Muhabbet ettik,hepimizin hayaliydi diye anlattık.Ama en azından artık buluşma yerimiz var.

İçlerinden geldiği gibi ,ama bu işin bilgi birikimine uygun,severek ve paylaşarak bu işi orada yapan tüm "Altıdan sonra"cılara, bu mekanı bu şehre bu ülkeye kattıkları için bir tiyatro sever olarak teşekkür ediyorum.

Ki sadece kendi işleri değil,orada imkan tanıdıkları bir çok oyun ve oyuncuyla bu sıcak ortamda bizleri buluşturuyorlar...

Üstelik daha ilginci,hepsi kafası çalışan doktoralı masterlı arkadaşlarımız.Bu nedenle bilişim internet yoluyla ulaşmayıda , sabit seyirci oluşturmayı da, iyi müzik iyi ışık iyi teknik kullanımıyla,sahne tasarımlarıyla,rejileriyle....örnek teşkil ediyorlar.

Hepimiz için,tiyatroyu seviyorum diyen herkes için....

Erkan CILAK​

Bu Sayfayı Paylaş