Alparslan İlköğretim Okulu Çankaya Ankara

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 25 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Alparslan İlköğretim Okulu Çankaya Ankara konusu Alparslan İlköğretim Okulu Çankaya Ankara

TARİHÇE

ALPASLAN (1029 ya da 1033-1072) Selçuk Sultanlarının İkinci ve Malazgirt. Zaferi ile Anadolu�ya Kapı açan � Türklerin yurdu haline getiren hükümdardı. Asıl adı Mehmet 1063 de Selçuk Sultanı ilan edildi. 1064 de Bizans üzerine yürüdü. Gürcistan�ı aldı. 1065 de Amuderya�nın ötelerine kadar uzanan bir kuzey seferinden sonra Türk Komutanlarından bazılarını Bizans üzerine yolladı. Bunları karşılamak için yola çıkan Bizans İmparatoru ROMANOS D[OGENES Malatya�daki kuvvetlerinin yenildiğini ve Türklerin Konya�ya girdiğini duyunca geri döndü. Alpaslan 1071 �de Bizans� in Malazgirt�i aldığını öğrenince Bizans üzerine yürüdü. İmparatoru esir aldı. Buna tarihte Malazgirt Savaşı denir. Fakat ALPASLAN Bizans İmparatoruna dokunmadı ve onu serbest bıraktı. 1072�de Maveraünnehir�de savaşırken yaralanarak öldü. Yerine oğlu Melikşah geçti.
    Okulumuz bu ünlü Türk Kumandanının ismini almıştır.

ALPASLAN İLKÖĞRETİM OKULU�NUN TARİHÇESİ

Okulumuz 30 Nisan 1962 yılında açılmıştır. Okulumuz Çankaya İlçesi�nin Bahçelievler semtindedir. Okulumuzun doğusunda Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, batısında 5. Sokak, kuzeyinde 4. Sokak, güneyinde 6. Cadde ile çevrilmiştir.
    Her gün ATAMIZIN karşısında O'nu seyretmekteyiz. Bu sevgiyle ders işlemekteyiz. Okulumuzun yetiştirdiği öğrenciler O'nun izinden gidecek,eserlerinin bekçisi olacaktır.

Yeni okulumuz şu özelliklere sahiptir:

MEB .'in 960 öğrenci kapasiteli bir ilköğretim okuludur.

� Bodrum + zemin + 3 kat olarak planlanmıştır. Projede 32 derslik, 3 ana sınıfı, 2 laboratuar, 2 bilgisayar dersliği, resim ve müzik derslikleri, iş teknik atölyesi, rehberlik servisi, okul - aile birliği odası, idare odaları, kütüphane, kantin, beden eğitimi salonu mekanları bulunmaktadır.

� Projede, değişik yaş grubundaki öğrenciler için farklı girişler ve merdivenler düzenlenmiştir.

� Klasik üslupta tasarlanan yapının cepheleri, Selçukludan Osmanlıya ve günümüze kadar uzanan mimari anlayışı yansıtmaktadır.

İLETİŞİM
    Alpaslan İlköğretim Okulu Müdürlüğü
    Gençlik cd.89.sokak No:12 Anıttepe /ANKARA
    Tel:230 84 36
    Fax: 232 05 59

Kaynak:web.gov.tr - okulweb.meb.gov.tr/06/06/354328/index.html

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Nisan 2015

Bu Sayfayı Paylaş