Alman Devlet Tiyatrosu Sahnesinde Başarılı Bir Genç Sanatçımız

'Tiyatro ve Skeçler' forumunda Mavi_Sema tarafından 3 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Alman Devlet Tiyatrosu Sahnesinde Başarılı Bir Genç Sanatçımız konusu
    Alman Devlet Tiyatrosu Sahnesinde Başarılı Bir Genç Sanatçımız

Adem DURSUN - 14.05.2006 - 23:33

CELAL BOZAT

Almanya'da yetişmiş başarılı genç bir tiyatro oyuncusu için, birkaç yıl önce yazdığım yazıyı şöyle bitirmiştim:
    "Görüyorsunuz ya, artık sadece dönerimizle Alman gıda sektöründe değil; sanat dalında da Türk ismini duyurup; Alman tiyatro sanatına katkımız oluyor..."
    İşte sizlere hem Türk tiyatrosunda hem de Alman tiyatrosunun sahnelerinde oynayan başarılı bir genç oyuncu daha: CELAL BOZAT...
    Kendisini birçok kez Tiyatrom'da izledim: "Merhaba & Tschüss", "Uçurtmanın Kuyruğu", "Şehrazat", ve zevkle seyrettiğim bir müzikal "Çılgın Yenge"... gibi aklıma gelen oyunlarda başarıyla oynadı. Ve geçenlerde Alman tiyatrosu "Vaganten Bühne"de ünlü Alman yazarı olan Heinrich von Kleist'ın yazmış olduğu klasik bir trajedi oyunu olan "Penthesilea"da seyrettim onu. Oyunun konusu: Yunanlılarla Truvalılar arasındaki savaşta, Truvalılara yardım eden Amazonlar Kraliçesi Penthesilea'nın Akhilleus ile karşılaşıp ona aşık olması, ancak yine onun tarafından öldürülüşünü anlatıyor. Yani "savaş içinde savaş"...
    Ünlü Alman yönetmenlerinden Gabriele Gysi'nin yönettiği, Katharina Hofmann, Rea Kurmann, Jürgen Bierfreund , Elmar Börger gibi Alman tiyatro oyuncularının yanında, başrollerden birini, duru ve akıcı Almancasıyla, başarıyla oynayan Celal Bozat, 1972 Malatya doğumlu. Dokuz yaşında Berlin'e gelmiş. 1996 yılında özel Reduta Oyunculuk Okulu'nda, daha sonra ise Amerika'da oyunculuk eğitimi almış. Berlin Tiyatrom'un dışında, Berlin'deki Maksim Gorki Theater, Black Swan Theatre ve Rostock Devlet Tiyatroları'nda oynamış.
    Geçenlerde, bir Türk derneğimizin yapmış olduğu genel kurulda, Şinasi Dikmen, kabare dalında uyuma yapmış olduğu katkılarından dolayı bir plaketle ödüllendirildi. Celal Bozat'ın da Alman sanatçılarla, bir Alman Devlet Tiyatrosunda, bir Alman yazarın yazmış olduğu klasik bir oyunda oynaması da güzel bir uyum örneğidir bence.
    Celal Bozat'ı göstermiş olduğu bu başarısından dolayı tekrar tebrik ediyor; Alman - Türk toplumu arasındaki sanatsal uyum ve kaynaşmaya büyük katkı sağlayan böyle güzel örneklerin çoğalmasını diliyorum.

Adem Dursun / Merhaba / Berlin

Bu Sayfayı Paylaş