Alifakılı Köyü Hakkında Bilgi Sarıkaya Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Alifakılı Köyü Hakkında Bilgi Sarıkaya Yozgat konusu Sarıkaya Alifakılı Köyü - Alifakılı Köyü Hakkında - Alifakılı Köyü Tanıtımı - Alifakılı Köyü Resimleri

Alifakılı, Yozgat ilinin Sarıkaya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyümüz Yozgat'a 96 km. mesafede Sarıkaya İlçesi'ne bağlıdır. Tipik bir Orta Anadolu kırsalı durumundadır. Sarıkaya-Çayıralan karayoluna 3 km. mesafede bulunur. Güneyinde Babayağmur Kasabası, kuzeyinde Baraklı Köyü, doğusunda Konuklar(Ürneç) ve Menteşe, batısında da Boyalık köyü vardır. Kurak iklimi ile kuru tarım yapılır. Daha önceki yılarda kısmen hayvancılık görülürdü ancak, Anadolu'nun birçok köyü gibi göç vermesi hem nüfüsu azaltmış hemde hayvancılığı bitme noktasına getirmiştir.
    1980 li yıllardan itibaren demografik yapıda çok ciddi yaşlanma olmuştur. Bunun nedeni gençleri eğitim ve iş gerekçesiyle çeşitli şehirlere göç etmeleri yüzünden karşılaşılan bir durumdur.
    Üniversitelileşme oranı oldukça yüksek olan köyümüz maalesef bu potansiyelini yeterince değerlendirememiştir. Yetişmiş kalifiye köylüler bu özelliklerini köyleri yararına pek kullanmamıştır.

Coğrafya

Yozgat iline 96 km, Sarıkaya ilçesine 18 km uzaklıktadır. En yakın komşu köyler Boyalık,Karahallı,Babayağmur,Konuklar ve Baraklı köyü

Altyapı bilgileri

Sağlık Evi Yok
    Sağlık Ocağı Yok

İlköğretim Okulu Var / Faal Değil
    Taşımalı Eğitim Yapılıyor

PTT Şubesi Yok
    PTT Acentası Yok

Su Şebekesi Var
    Kanalizasyon Yok

Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş