Alaçat Köyü Eflani Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Alaçat Köyü Eflani Karabük konusu Alaçat Köyü Eflani - Alaçat Köyü Hakkında - Alaçat Köyü Tanıtımı - Alaçat Köyü Resimleri

Türkiye'de yeri
    Bilgiler
    Nüfus 83 [1] (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 78300
    Alan Kodu 0370
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
    İl Karabük
    İlçe Eflani

Alaçat, Eflani ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının yılar once ala bir atın bu yerde catlamasıyla alaçat adı verilmiş fi tarihinde olmuştur.
    Kültür

Köyün gelenek, görenekleri karadeniz usulu olup yemekleri lezetli bandırmasıyla meshur gözlemesiyle nam yapmış bir koy
    Coğrafya

Karabük iline 39 km, Eflani ilçesine 9 km uzaklıktadır.
    İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 83
    1997 89
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.bugday arpa fig ekilir.bahce yapılır.buralara fasulye kabak,nohut gb ekilir topragı kum topraktır
    Muhtarlık

Alaçat'ın, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mehmet Pulant
    1999 -
    1994 -
    1989 -
    1984 -

2009 yılı itibarı ile koyumuzun yeni muhtarı ömer tunc olmustur.koyumuzde yapılan tapu işlemleri ve kadosturo devam etmektedir.alacat koyune gezmek ve gormek icin herkez gelebilir.
    Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var ama kullanımdışıdır ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. alaçat koyunun alt yapı calışmaları evlere su sebekesi cekilmiş olup faliyete agır aksakta olsa gecmiştir.yol olarak sorunsuz yolu olup dikat edilmesi gereken yerleşkeleri vardır.koyun her tarafına yolu olup ulasım kolaylıgı saglanmıştır.
    Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş