Akyar İlköğretim Okulu Korkuteli Antalya

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 26 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Akyar İlköğretim Okulu Korkuteli Antalya konusu Antalyadaki İlköğretim Okulları Tanıtımı - Akyar İlköğretim Okulu Hakkında - Akyar İlköğretim Okulu Tanıtım - Akyar İlköğretim Okulu Resimleri - Akyar İlköğretim Okulu İletişim Bilgileri - Antalya Korkuteli'deki İlköğretim Okulları Erişim Bilgileri

ÖĞRETMENLERİMİZ tıklayınız

YETİŞTİRDİKLERİMİZ tıklayınız

TOPRAK OKULLAR-BİNALAR: (1924-1932)

( Bu binalar 1924’ten önce , Osmanlı Devleti zamanından kalma)

Okulun ilk kuruluş yeri;eski okul ile yeni muhtarlık binasının yapıldığı yerdir.Okulun bulunduğu yerde cumhuriyetten önce Osmanlı Devleti zamanında da okul varmış.Halk bu okullara ‘’medrese veya sıbyan mektebi’’ diyormuş.O zaman Turgut Aksoy,Abdurrahman Yavuz ve Ali Rıza Kayagil'in evinlerinin yatağı da okula aitmiş.Burada üzeri toprak çatı kerpiç okul binası ve hocaların oturacağı evler varmış.O zaman da hoca hem imamlık hem de öğretmenlik yapıyormuş. Bizim köyümüzde eğitime hiç ara verilmemiş.Eğitmenlik yapan Süleyman SERT’in bildirdiğine göre cumhuriyetin ilânından hemen sonra 1340 yani l924 yılında eğitim öğretime başlamış.İlk öğretmen 1924 yılında Süleklerli Çil Osman’dır.1932 yılında toprak binalar yıkılmış.Yerine şimdiki eski okul binası yapılmış.

ESKİ-OKUL (1932-2006)

SINIRLARI: Kuzeyi Korkuteli yolu, güneyi Kadeller Mahallesi yolu,Batısı Ramazan ÇINAR ve Hüseyin KOÇ evi, doğusu Abdurahman Hocanın evi ve arsası (Abdurrahman YAVUZ-Dursun KAYA) ile çevrili olup 1425 m2 arsası olup köy tüzel kişiliğine aittir.

Binanın Plânı L biçiminde 1 derslik ve lojman şeklinde yapılmış. Bizim KÜÇÜK OKUL dediğimiz bina esasında tuvalet olarak yapılmış. Öğrenci sayısı artınca zamanla nüfus artmış.Lojman kısmı 2 derslik,L şeklindeki boşluk l sınıf olmak üzere 4 derslik yapılmış.Küçük okulda derslik yapılarak 5 derslik tamamlanmış.(l960 lı yıllar).Ramazan ÇINAR’ın evin güney batısına yeni tuvaletler yapılmış.Bahçenin,güneydoğu köşesine lojman yapıldı.(1950-1980) Okul bahçesinin ortasında bir kuyu vardı. Bu kuyu 1960’lı yıllarda dolduruldu. Okul binasının doğu tarafı uygulama bahçesi olarak kullanıldı. 1967 yıllarında Muhtar Mustafa YILDIRIM ve Okul Müdürü Rıza ÖZTÜRK işbirliği ile şadırvan yapıldı. Öğrenci sayısı azalınca öğretmen sayısı beşten dörde düşünce 1991 yılında bu bina da eğitim öğretim sona erdi.

1995 yılında Osman MANİS’in muhtarlığında bahçeye köy konağı yapıldı.Eski okul binasının yıkımı için muhtarlarımız Yusuf GÜNDEN,Abdullah UĞURLU,Osman MANİS,Abdullah ŞEVİK uğraştı. Bayındırlık Müdürlüğü sağlam raporu verince yıkılamadı.Muhtar Durmuş Zeki URLU 2006 yılında çürük raporunu aldı. Bina yıkıldı. Bahçesiyle birlikte park haline dönüştürül- dü. Şu anda bina olarak sadece köy konağı var.

Okul bahçesinde dut,armut,elma,selvi ve çam ağaçları vardı. Şimdi dut ve armut ağacı kaldı.Diğerleri yok oldu.Bahçe sırası ile,yığma taş duvar,çamur taş duvar,tel ile çevrildi. Şimdi beton duvar ile çevrilidir.

YUKARI OKUL( 1977-….

SINIRLARI: Kuzeyi Mustafa YÖRÜK ve Cennet GÜNAL bahçesi,güneyi Mehmet UYSAL,Ve Mevlüt ÇİLOĞLU bahçesi, batısı yol,doğusu Mustafa UYSAL, Hüseyin GEDİKOĞLU,Remzi DEMİR bahçeleri ile çevrilidir. Okulumuz 4500 m2 ‘lik bir alana sahiptir.

BİNALAR:

a- Okul Binası (24m * 8m = 192 m2):1977-1978 öğretim yılında yapılmış. Abdullah ŞEVİK’in Muhtarlığında pencerelere demir parmaklık yapıldı.

b-Tuvaletler (4m* 5,60 m= 22,40 m2): 1977-1978 öğretim yılında yapılmış Osman MANİS’İn Muhtarlığında kapılar demir oldu..

c-Odunluk ve depolar (4,50 m* 14,50 m2 = 65,25 m2 ):1986’daodunluk ve depo olarak iki odalı yapılmış.(Ahmet SARI Md-Muhtar Yusuf GÜNDEN) 1991’de öğretmen sayısı beşten dörde düşünce bir oda daha yapılmış. .(Ahmet SAR Md-Muhtar Abdullah UĞURLU)

OKUL BAHÇESİ:1985 yılına kadar batı cephesinde alçak bir duvar var.Giriş kapısı yapılmış.1986’da Karşı’dan taş getirilip taş duvar yapıldı.(Muhtar Yusuf GÜNDEN)1990 yılında ön cephe duvarı yükseltildi.Duvarın üstüne şapka döküldü ve sahne yapıldı.(Muhtar Abdullah UĞURLU) Mustafa YÖRÜK kendisi ile sınır olan kısmı yaptırdı.(2000).Cennet GÜNAL ile olan kısmı 2007 yapıldı.Okulun bahçe duvarları ve odunluk sıvandı.( Muhtar Abdullah ŞEVİK) Barfiks,voleybol,basketbol ve futbol sahaları1992 ‘de,2000’de çiçeklik,2002 ‘de çeşmeden merdivenlere kadar beton ve çeşme mermer yapıldı.

Ağaçlar: Bahçemizde çam (29),andız (16),sedir (38),kara sevli (3),diş budak (9),Aksaya ( 7),sevli (12) söğüt(2),kavak (2),Kokarca (2),leylak(10),gül (7),ıhlamur (2),badem (67),vişne,10,ceviz (6), dut(4) erik, (3),armut (3),elma(3),eren (2),asma (2).şeftali (1).ayva (1),kiraz (1) olmak üzere 246 ağaç bulunmaktadır.

EĞİTİM ÖĞRETİM (1924- …….)​

Bizim köyümüzde eğitime hiç ara verilmemiş.Eğitmenlik yapan Süleyman SERT’in bildirdiğine göre cumhuriyetin ilânından hemen sonra 1340 yani l924 yılında eğitim öğretime başlamış.1932’ye toprak binalar da eğitim öğretim yapılmış. İlk öğretmen 1924 yılında Süleklerli Çil Osman’dır.

Köyümüzden İlk erkek memur l929 yılında mezun olan Bankacı Hüseyin AKŞİT,İlk bayan memur1955 yılında mezun olan ebe Tayibe GÜNAL’dır. İlk kız Öğrenci de1934 yılında mezun olan Hörü SARI ‘dır.(DALKIRAN)

1932’de toprak binaların yerine şimdiki eski okul yapılmış. 1938 yılına kadar 3 yıllık ilkokuldan 64 kişi mezun olmuş.l938-1939 öğretim yılında ilk öğretim üç yıldan beş yıla geçmiş.1941 yılına kadar Gümüşlü köyünün öğrencileri Akyar da eğitim görmüş.

Zamanla nüfus artmış.Lojman kısmı 2 derslik,L şeklindeki boşluk l sınıf olmak üzere 4 derslik yapılmış.Küçük okulda derslik yapılarak 5 derslik tamamlanmış.(l960 lı yıllar) zamanla beş derslikte yetmez olmuş.

1977 yılında üç derslikli bu bina yapılmış. 1977-1978 Eğitim –öğretim yılında bu bina da. eğitim öğretime açılmış.1991 yılına kadar en az beş öğretmenle eğitim öğretim yapılmış

.Öğrenci sayısı azalınca öğretmen sayısı 4 e düşmüş.Odunluk sınıf yapılmış,yeni odunluk yapılmış.Böylece eski okulda eğitim öğretim yukarı okula taşınmış.1997-1998 Öğretim yılında 8 yıllık eğitime geçildi.6-8 sınıflar taşımalı sistemle ilçe merkezine taşındı.2003-2004 öğretim yılında 4-5 sınıflarda taşıma kapsamına alındı.Şu anda 1.2. ve3 .sınıflarla okulumuzda eğitim ve öğretime devam edilmektedir.

Okulumuza 1284 öğrenci kayıt olmuş. 129 öğrenci çeşitli nedenlerle okuldan ayrılmış. 64 öğrenci üç yıllık İlkokul mezunu, 976 öğrenci 5 yıllık ilkokul mezunu, 51 öğrenci ise ilköğretim okulu mezunu olmak üzere toplam 1091 mezun vermiş.Bunlardan bazıları eğitim öğretime devam etmiştir.Buna göre: 5 kişi Köy Enstitüsü, 44 kişi ortaokul, 181 kişi lise ve dengi okul,34 kişi Ön lisans (iki yıllık),452 kişi lisans (4 yıllık fakülte) öğrenimini tamamlamıştır.

Öğrenim görenlerin mesleklere dağılımı şöyledir: Öğretmen(43),Kaymakam(1) Belediye Başkanı (1) ( Korkuteli 1999-2009), İl Genel Meclisi üyesi (1) (2004-2009), Avukat (2),Doktor (1),Hazine ve Dış Ticaret(1),Tekstil Mühendisi(2),Orman Mühendisi(1),Ziraat Mühendisi(2)İnşaat Mühendisi(3),Eczacı(1),Gıda Mühendisi(1),Muhasebeci(7),Polis(4),

Astsubay(2),Bankacı(4),Ebe(2),Hemşire(1),Antrenör(1),İmam_Hatip(19), İlahiyat (2),Belediye(3),Maliye(4),Ormancı(1), PTT(3), Diğerler(14).

Ahmet SARI

Okul Müdürü ​

Akyar İlköğretim Okulu Antalya Korkuteli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur. Okulun web sitesinden veya aşağıda verilen telefon numarasından; Akyar İlköğretim Okulu öğretmenleri, idari personel, okulun imkanları, Akyar İlköğretim Okulu resimleri (fotoğrafları), okuldaki öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, Akyar İlköğretim Okulu öğrencilerinin futbol, basketbol, voleybol v.s. spor dallarındaki başarıları, Akyar İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yapılan tiyatro, müzik ve resim gibi kültürel faaliyetler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı

Adı: AKYAR İLKÖĞRETİM OKULU

Adresi: Akyar Köyü

Telefon Numarası: 2426596001

Telefon Numarası: Bilgi Yok

Faks Numarası: Bilgi Yok

E-mail Adresi: Bilgi Yok

Web Adresi: Akyar İlköğretim Okulu

Kaynak : webrehberi.biz - www.meb.gov.tr
    Okulunuz Hakkında Bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş