Akvaryum Yapımı

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Akvaryum Yapımı konusu
    Şu sıralar akvaryum işlerinde oldukça aktif olduğum şu sıralar betta akvaryumlarının yanı sıra 1000 litrelik akvaryum ve daha yapımı tamamlanmadan , ne zamandır ilgi duyduğum bitkili akvaryum için kolları sıvayıp hemen işe koyuldum.Şimdi sırada 3 adet 100x50x40 (200 litre) akvaryum yapacağım.

Akvaryumun ölçüleri: 80x40x40 (h)
    Hacim: 128 litre
    Cam kalınlığı: 6 mm
    Kayıt kuşak: Alttan ve Üstten

Malzemeler:

Akvaryum silikonu (Sista)
    Silikon tabancası
    Camlar
    Bant
    Zımpara
    Cetvel
    Marka kalemi
    Falçata

Aslında belki bu kadar teferruata gerek yok ama temiz bir çalışma olması bakımından hem cetvel hemde bant kullanma ihtiyacı duyuyorum.İşin sonucunda tertemiz çalışma çıkıyor ortaya.Şimdi adım adım yapım aşamalarını sizler ile paylaşıyorum.

Cetveli silikonlama payı bırakmak için kullandım.8 mm`nin yeterli olacağına kanaat getirip markalamaya başladım.

İşte markalarken.8 mm`yi işaretliyorum.

Ve markalama işlemi bittikten sonra bantları çekmeye başlıyorum.

Yan camın 2 tarafından (iç) bantlanmış hali.

Dört kenarda bantlandıktan sonra köşelerin durumu.

Yeni cetvel kullanarak köşeleri falçata ile düzeltiyorum.

İşte düzenledikten sonraki hali.

Tek tek tüm camların bantlarını çekip , köşelerini temizliyoruz.

Bant işleri bittikten sonra sıra silikonlamaya geldi.Silikonlarken zeminin düz olması çok önemli.

Önce arka cam ile yan camları yapıştırdım.

Ve şimdide ön camı yapıştırmak için yan camları kenarlarını silikonlarken.Bu arada camı yerine oturttuktan sonra 1-2 dakika tutunca silikon artık camı tutmaya başlıyor.O sırada camları birbirlerine bantlıyoruz.Ben her köşeden 2-3`er tane bant attım sağlam olması açısından.

İşte ön camıda yapıştırdıktan sonra çalışmamız akvaryum şeklini aldı tamamen.Bantları tek tek söküp 24 saat beklemeye aldım.

24 saat sonunda köşeleri zımparaladım.Ciddi derecede keskin oluyor camlar.Aslında bu işlem yapıma başlamadan öncede yapılabilirdi fakat ben sonra yapmayı tercih ettim.

Ve FİNAL`deyiz.Tamamen bütün işlerim bitti ve iyice kuruması için 1 gün daha bekleyeceğim.1 gün`ün sonunda sızdırmazlık testi yapacağım.Gayet titiz ve temiz bir çalışma oldu.

Burdan sonraki resimler akvaryumun tamamlanmış , kapak yapılmış ve elektrik tesisatının bitmiş halidir. 17.10.2008

Kapak ve aydınlatma tesisat için gerekli olan ;

Malzemeler:

Akvaryum silikonu (Sista)
    Silikon tabancası
    Camlar
    Bant
    Zımpara
    Cetvel
    Marka kalemi
    Falçata
    Siyah folyo
    Alüminyum bant
    20 w balast (elektronik)
    Kablo
    Klamens
    Tornavida
    Kablo ucu açıcağı
    Yan keski

Akvaryumun en son yukarıdaki şekilde kalmıştı ve hala yapım çalışmalarının devam ettiğini belirtmiştim.Şimdi bir süredir çalışmalara devam ediyordum ve nihayet tamamen bitirdim akvaryumu.Burdan sonra yeni resimleri siz değerli hobiciler için paylaşıyorum.

Akvaryuma yalnızca alttan kayıt kuşak atmıştım fakat hem kapağa ayak olsun hemde daha sağlam olması açısından üsttende kayıt ve kuşak attım ve siyah folyo ile akvaryumun alt ve üst köşelerine şerit çektim.Arka fonuda siyah folyodan yaptım.

Böylece akvaryumumuzun işi bitmiş olup , sıra kapağı yapmaya başladım.Önce ölçüleri hesapladım daha sonra camları kestirip tek tek yapıştırmaya başladım.Su buharının aydınlatma tesisatını etkilememesi için buhar camlı bir kapak yapmaya karar verdim.

Kapağın derinliği 10 cm , 2 cm`si kayıt kuşağa basacağı için 3. cm`ye buhar camının basacağı ayakları silikonlayarak işe başladım.

Bu işlem bittikten sonra kapağın üst camını yere yatırarak ön , arka ayakları ve yan ayakları silikonladım.

Şimdiki resimde kapağın yerde ters iken , buhar camının basacağı yer görünmektedir.Kapak düz çevrildiğinde yan cam ile sürgünün olduğu araya buhar camı girerek buhardan aydınlatmanın etkilenmesini önleyecek.

Silikonların öyle görüldüğüne bakmayın onlar yalnızca tutturmak içindi şuanda dümdüz , pırıl pırıl [​IMG] [​IMG]

Kapağın kabası bitti ve akvaryumda ilk denemem.

İşte buhar camının gireceği ara daha net ve anlaşılır bir şekilde görünüyor.

Şimdide sıra geldi kapağı kaplamaya.Gene siyah folyo kullanacak kapağı kaplamaya başladım.

Kaplama işlemide bittikten sonra akvaryumda bu şekilde bir görüntü aldı.

Kapağın akvaryumdaki duruşunuda gördükten sonra sıra aydınlatm tesisatına geldi.

Önce floresanların ayaklarını silikonladım.Silikonlarken ayakları , floresanların her tarafı eşit miktarda aydınlatabileceği şekilde dizayn ettim.Köşelerede ışık yetmesi bakımında.

Isığın yansıması için alüminyum folyo ile kapağın içini kapladım.

Kaplama işlemi bittikten sonra sıra tesisatı çekmeye geldi.Aydınlatma olarak 6 tane 18 W floresan kullanmaya karar verdim.

Tesisat işide bittikten sonra gerçekten mükemmel bir görüntü ortaya çıktı.

Ve kapağında tüm işleri bittikten sonra akvaryumdaki görüntüsü bu şekilde oldu.Mükemmel bir görüntü orataya çıktı.Akvaryumu kurmak için sabırsızlanıyorum gerçekten.

Bir akavryumu daha bu şekilde tamamalamış oldum.Benim için büyük bir zevkti gerçekten.Elimden geldi kadar fotoğraf çekimi yapıp sizler gibi değerli hobicilere hem bir projenin yapılış aşamalarını göstermek , hem akvaryum yada kapak yapmak isteyenler için bir kaynak olsun , hem kafalardaki bazı soru işaretlerine cevap olsun hemde bu işlerin çokt fazla zor olmadığını , azim ve cesaretle bundan çok daha zor projelerin bile rahatlıkla yapılabileceğini anlatmak istedim.

Sırada kısmet olursa eğer , 540 - 250 - 200 - 200 litrelik akvaryumlar var.

Çalışmalarımı aşama aşama izlediğiniz ve takip ettiğiniz için minnettarım.En güzel akvaryumlar , en güzel ve değerli balıklar sizlerin olsun.

Bir sonra çalışmamda görüşmek dileği ile hoşçakalın....

Saygılar

Radinant - Furkan CAN
    alıntıdır.

Bu Sayfayı Paylaş