Aktaş Köyü Merkez Rize

'Rize Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Aktaş Köyü Merkez Rize konusu Merkez Aktaş Köyü - Aktaş Köyü Resimleri - Aktaş Köyü Hakkında - Aktaş Köyü Tanıtım

Aktaş, Rize ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: MERKEZ - İl: RİZE

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2000
    186

1997

186

İle Uzaklığı: 13 km

İlçeye Uzaklığı: 13 km

Tarihi

Köyün 1940 lardan önce Taşpınar köyüne bağlı bir mahalle olduğu, eski isminin koçimoloz olduğu bilinmekdedir. Taşpınar köyünden ayrılarak Aktaş ismini almıştır..

Kültür

Köyde en çok vurmalı lahana yemeği yenilmekte ve horon oyunu oynanmaktadır.Taşlık dağına ava çıkmak ayrı bir güzeldir.Keresirtine gitmek ap ayrı bir güzeldir.Tatille buraya gelmek çok güzel olur.

Coğrafya

Rize merkezine 13 km uzaklıktadır.

Kıble dağına bakarken büyüleyici bir manzara vardır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 186
    1997 186

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Arif İSLAMOĞLU

2004 - Kadem TAŞPINAR
    1999 - Kadem TAŞPINAR
    1994 - M.zeki İSLAMOĞLU
    1989 - Hurşit İSLAMOĞLU
    1984 - M.Zeki İSLAMOĞLU

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur.Şimdiki ilköğretim okulu binasını köyün kahvehanesi olarak kullanılmaktadır.Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Aitbilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş