Akpınar Köyü Merkez Kocaeli

'Kocaeli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

  1. DeMSaL

    DeMSaL Özel Üye

    Sponsorlu Bağlantılar
    Akpınar Köyü Merkez Kocaeli konusu akpınar köyü bilgileri - akpınar köyü tanıtım - akpınar köyü resimleri    Akpınar, Kocaeli ilinin İzmit ilçesine bağlı bir köydür.


    Tarihçe

    Akpınar köyü ismini köyün girişinde ve cıkışında bulunan iki pınardan almaktadır, orta asyadan göçen türklerin iki pınar arasına yerleşmeleriyle oluşmuştur, bu pınarların yanlarında bulunan çınar ağaçlarının yaklaşık olarak 400-450 senelik olduğu söylenmektedir.
    Kültür

    Köyün gelenek, görenek ve yemek kültürü hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.
    Coğrafya

    Kocaeli iline 7 km, İzmit ilçesine 5 km uzaklıktadır. Kuruçeşme beldesinin kuzeyinde olup, Kuruçeşme beldesine 3 km uzaklıktadır.
    İklim

    Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2009 165
    2000 130
    1997 151
    Ekonomi

    Akpınar köyü,ilk zamanlarda tarım ve hayvancılıkla başlayıp,meyve ve sebze ağırlığı kazanmıstır, Aynı zamanda kocaeli genelındeki fabrika ve iş yerlerinde çalışarak geçiminı sağlamaktadır.
    Altyapı bilgileri

    Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
    [​IMG]
    [​IMG]
    kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi    köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
     

Bu Sayfayı Paylaş