Akdağ Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Akdağ Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum konusu Akdağ Köyü Tekman resimleri - Akdağ Köyü Tekman hakkinda bilgiler

Akdağ, Erzurum ilinin Tekman ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Akdağ dağının eteğinde kurulmasından dolayı Akdağ ismini almıştır.

Kültür

Köyün halkı misafirperverdir ve yardımlaşmayı sever. Köyün zor şartlarında birbirlerine yardımcı olarak yaşamlarını sürdürmeyi başarırlar. Çok sıkı akrabalık bağları vardır

Coğrafya

Erzurum iline 183 km, Tekman ilçesine 32 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 247
    1997 301

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Zakir Aslan
    1999 - Reşit Aslan
    1994 - Abdulbaki Akdağ

1989 - Abdulkadir Korkmaz
    1984 - Refik Uzun

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün [[içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak-vikipedi
    özgür ansiklopedi
    yerel.net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

2. merhaba ben soner fidancıoğlu köyünüzde 1983-1985 tarihlerinde öğretmenlik yaptım.o zaman köy karayazı ya bağlı idi şimdi tekman a bağlanmış.o zamanki hatırladığım öğrencilerim şunlardı belki beni hatırlarlar.Hafız Akdağ,Ali Akdağ,Mehmet Aslan,çiğdem Aslan,Sıraccettin aktaş ,Hacı Süslü nün çocukları,Muhtar Abdulkadirin çocukları ve diğer hatırlayamadığım diğer öğrencilerimi sevgiyle öpüyorum.Köyün ileri gelenlerinden Hacı Adi,eski muhtar Refik Uzun,Medeni Aslan,Bekçi Abdurrahman vardı.Yaşıyorlarsa ayrı ayrı selamlıyorum.

Bu Sayfayı Paylaş