Akarköy Hakkında Bilgi Kazımkarabekir Karaman

'Karaman Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Akarköy Hakkında Bilgi Kazımkarabekir Karaman konusu Kazımkarabekir Akarköy Köyü - Akarköy Köyü Hakkında - Akarköy Köyü Resimleri - Akarköy Köyü Tanıtım

Plaka Kodu : 70
    Posta Kodu : 70600
    Telefon Kodu : 0 338
    Köy Nüfusu : 646
    Rakım :1030
    Bağlı Olduğu ilçe :Kazımkarabekir
    İli : Karaman

Kazımkarabekir İlçesi Akarköy
    Hacibaba dagi eteginde kurulmus olup, Karaman ve Kazimkarabekir' in batisinda yer alir. Kuzeyinde Kizilkuyu, Güneyinde Kizilyaka, Muratdede köyleri, dogusunda Özyurt, batisinda Emirhan köyleri vardir. Akarköy' ün Kazimkarabekir ilçesine uzakligi 15km., Karaman iline uzakligi 38 km' dir. yollarin tümü asfalttir.. Kadin nüfusu 317, erkek nüfusu 329 olmak üzere toplam nüfusu 646.

KÖY TARİHİ VE TARİHİ YAPITLAR

Zamaninda yöreye yerlesen kosti ismindeki tüccarin adi söylene söylene Losta ismini almistir. Yöre çok kurak oldugu için o zamanki insanlar su gibi aksin manasinda “Akarköy” ismini vermislerdir. Köyde akarsu ve pinar yoktur.

KÖYÜN COĞRAFİ DURUMU

Hacibaba dagi eteginde kurulmus olup, Karaman ve Kazimkarabekir' in batisinda yer alir. Kuzeyinde Kizilkuyu, Güneyinde Kizilyaka, Muratdede köyleri, dogusunda Özyurt, batisinda Emirhan köyleri vardir. Akarköy' ün Kazimkarabekir ilçesine uzakligi 15km., Karaman iline uzakligi 38 km' dir. yollarin tümü asfalttir.. Kadin nüfusu 317, erkek nüfusu 329olmak üzere toplam nüfusu 646.

KÖYÜN EKONOMİK DURUMU

Köy halkinin çogunlukla geçim kaynagi tarimciliga dayanmaktadir. Ayrica genellikle küçükbas hayvanciligi ile ugrasan vatandaslarin sayisi gün geçtikçe artmaktadir. Toplam nüfusu % 5 ise Karaman ve Konya' da ticaretle ugrasmaktadirlar.

KÖYÜN EĞİTİM DURUMU

1949 yilindan itibaren Ilkokul mevcuttur. 1992 yilinda Ilkokul ilkögretim okuluna dönüsmüstür. Toplam ögrenci sayisi 137 olup, 13 ögretmen görev yapmaktadir. Okuma yazma orani toplam nüfusu % 80 civarindadir. Halk gelenek ve göreneklerine baglidir. Ancak köyde modern bir görünüm göze çarpar. Köy halki egitim ve ögretime çok önem vermistir. Ailenin en büyük ideali çocugunu okutabilmektedir.

Akarköy Köyüne Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş