Akören Köyü Suluova Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Akören Köyü Suluova Amasya konusu Akören Köyü Suluova - Akören Köyü Hakkında - Akören Köyü Tanıtımı - Akören Köyü Resimleri

Amasya

Bilgiler
    Nüfus 614 [1] (2007)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 05500
    Alan Kodu 0358
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
    İl Amasya
    İlçe Suluova

Akören, Amasya ilinin Suluova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği ve köyün geçmişi hakkında detaylı bir bilgi bulunmamaktadır.

Coğrafya

Amasya iline 20, Suluova ilçesine 17 Km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2009 800
    2007 614
    2000
    1997 787
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Meyvecilik de yaygın olarak gelişmeye başlamıştır. Sulu tarım ağırlıklı olup yetiştirilen tarım ürünleri; Buğday, soğan, şeker pancarı ve nohuttur. Meyvecilik alanında kiraz, şeftali ve elma üretimi ise hız kazanmıştır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. İlk beş yıllık eğitim burada yapılmakta ve daha sonraki eğitim taşıma sistemi ile ilçede yapılmaktadır. İlköğretim okulunun lojmanları da bulunmaktadır. Köyde Tarım Kredi Kooparatifi ve sağlık ocağı bulunmakta ise de mevcut olan sistemden istenen oranda hizmet sağlanamamaktadır. Ayrıca köyde Jandarma Karakolu asayiş açısından olumlu hizmet vermektedir. Köyün alt yapısı büyük oranda tamamlanmıştır. Ancak kanalizasyon sisteminde sıkıntılar yaşanmmakta ve içme suyu altyapısının eski olması nedeniyle sıkıntılar yaşanmaktadır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş