Akçakese Köyü Kandıra Kocaeli

'Kocaeli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Akçakese Köyü Kandıra Kocaeli konusu akçakese köyü bilgileri - akçakese köyü tanıtım - akçakese köyü tanıtım

Akçakese, Kocaeli ilinin Kandıra ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Yaklasık 14.yy baslarında Türk egemenlıgıne girmistir.Adini bu bolgede bulunan AKCAKLISE 'den almıs,daha sonra degistırılerek Akcakese olmustur.

Gelenekleri buyuk oranda daha cok Karadeniz ile benzerlik göstermektedır. Dogal hayvansal gıdalarımızdan ,ozellıkle yogurt ile beraber sut urunlerımız bizim referanslarımızdırlar.
    Coğrafya

Kocaeli iline 20 km, Kandıra ilçesine 20 km uzaklıktadır. Cok zengin yeraltı su kaynaklarımız mevcuttur.Köy sınırlarımız icerisinde Kocaeli -Kandıra 1 ve 2 nolu F-Tipi cezaevleri bulunmaktadır.
    İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

2007 tarihi itibariyle köy nufüsu 493 kisidir
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
    Muhtarlık Erişim Bilgileri:
    Telefon:0 (262) 581 52 57
    Cep Telefonu: 0 (533) 211 48 33
    kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş