Akçakısrak Köyü Sındırgı Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Akçakısrak Köyü Sındırgı Balıkesir konusu akçakısrak köyü bilgileri - akçakısrak köyü resimleri - akçakısrak köyü tanıtım

Akçakısrak köyü, Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesine bağlı bir köydür

KÜLTÜR

Akçakısrak köyü bir orman köyüdür.arazi dağlık ve kırsal,parçalıdır. tarımın çok zor şartlar altında yapılıyor olması köylünün dayanışmasını artırmıştır.Akçakısrak halkı misafirperverdir.Köye gelen misafir hiç bir zaman aç-açık bırakılmaz.köyün düğün cenaze,mevlid,sünnet vb gelenekleri yüzyıllardır hiç bozulmamıştır.Acı günde ,mutlu günde köy halkı hep beraberdir.bunun en güzel örneği:bir cenaze olduğunda o gün her aile planladığı işini iptal eder, cenaze ile ilgilenir.her aile cenaze evine yemek götürür. tarla,bağ ,bahçe işleriDEĞİŞİK adıyla hep beraber yapılır.Bayramlarda gurbetçilerin tamamı köye gelir,bayramlar hep beraber yaşanır.Son zamanlarda köyde tahsil görmeye olan ilgi artmıştır.Akçakısrak'ın yemek kültüründe belirgin bir farklılık yoktur. n.karayel

COĞRAFYA

Akçakısrak köyü Balıkesir il merkezine 36km,
    Sındırgı ilçe merkezine 25 km uzaklıktadır.

Balıkesir il sınırı ile Manisa il sınırının kesiştigi noktadadır. Balıkesir -izmir karayoluna 500m uzaklıktadır.

Akçakısrak köyünün tam ortasından geçen,

koca dere köye ayrı bir güzellik katmaktadır. Akçakısrak'ın doğal güzelliği harikuladedir. Piknik alanları boldur.

Bigadiç-İzmir,Sındırgı-izmir YENİ karayolunun üzerindedir.( N karayel)

İKLİM.
    Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Yıllara göre köy nüfus verileri:
    hane sayısı: 175
    1990 nüfus sayımına göre: 652 kişi
    1997 nüfus sayımına göre 623 kişi
    2000nüfus sayımına göre :656 kişi

yüzölçümü:23814 dekar.

EKONOMİ

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köy halkı önemli bir bölümü kırsal olan arazide yıllarca TÜTÜNCÜLÜK yaparak geçimini sağlamıştır.Buğday üretimi 2.sırada yer almaktadır.son yıllarda tütüne kota uygulaması ve tütün fiyatlarının maliyeti karşılamaması Akçakısrak köylüsünü arayış içine itmiştir.2008 kasım ayı itibarıyla afyon ekiminde bir artış görülmektedir.tütünle meşgul olan aile sayısında da kotanın kaldırılmasıyla yeniden bir artış görülmektedir..Gençler şehire,sabit gelir getiren işlere yöneldiler.Gençlerin bir çoğu aileleriyle birlikte İzmir,Manisa,Balıkesir,Bursa'ya göç ettiler.Bu durum köy nüfusunun da yarı yarıya azalmasına sebep oldu..

Geçim kaynağı olarak Akçakısrak'ta,
    son yıllarda Süt üretimi de önemli ölçüde arttı..

İnek yetiştiriciliği önem kazandı.Balıkesirdeki süt fabrikaları günlük sütü gelip köyden alıyorlar.Bir zamanlar yağcıbedir tipi halılar dokunurdu; şimdi köyde halı dokumacılığı yapan kalmadı.köylüler kendi sebze ve meyvesini kendileri yetiştiriyorlar; fakat sebze meyve pazarlamasına ilgi duydukları söylenemez. köyde bağ bahçe yeterince olduğundan , ihtiyaçları karşılamada sıkıntı yaşanmamaktadır. n.karayel

Fikret Poyraz,Erol Çetin,Baki Keskin,Tahsin Yıldız.Kendilerini tebrik ediyoruz, başarılar diliyoruz.KARAYEL

ALTYAPI
    Akçakısrak'ta altyapı çalışmaları önemli ölçüde tamamlanmıştır.

Köyün kanalizasyon ağı tamamlanmıştır.

içme suyu şebekesi yenilenmiş,150 ton kapasiteli yeni bir su deposu yapılmıştır.

Fakat yaz mevsimlerinde tarla sulama amacıyla suyun arazide kullanılması şebekeye gelen suyu önemli ölçüde azaltmaktadır.

EĞİTİM,ÖĞRETİM,KÜLTÜR
    Akçakısrak'ta 2009-2010 öğretim yılında

ilköğretim okulunun tüm öğrencileri taşımalı sistemle Gölcük ilköğretim okulunda öğrenim görmektedirler.

Akçakısrak'ta öğrencilerin faydalanabileceği
    zengin bir kütüphane ve bu kütüphaneye ait iki bilgisayar mevcuttur.

AKÇAKISRAK,ÖĞRETMEN SELAHATTİN KARAYEL HALK KÜTÜPHANESİ 2007 Yılı sonunda hizmete açılmıştır.

Köyün elektrik ve telefon problemi yoktur. köyde ADSL internet bağlantısı mevcuttur
    Muhtarlık Erişim Bilgileri:
    Telefon: 0 (266) 5271488
    Cep Telefonu:0(536)7305729
    kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş