Akçabey Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Akçabey Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak konusu Akçabey Köyü Devrek hakkinda bilgiler - Akçabey Köyü resimleri - zonguldak koyleri

Akçabey, Zonguldak ilinin Devrek ilçesine bağlı bir köydür.

* 1 Tarihi
    * 2 Kültür
    * 3 Coğrafya
    * 4 İklim
    * 5 Nüfus
    * 6 Ekonomi
    * 7 Muhtarlık
    * 8 Altyapı bilgileri
    * 9 Dış bağlantılar

Tarihi

Köyün ilk yerlesimimin kirimdan 1500 lü yillarada gelen göçmenler tarafafindan yapildina dair bir söylenti mevcuttur. Köye ismini veren Akçabey in mezari halen köyde ziyaret edilmektedir.Köy halki kendilerine kökenleri soruldugunda kendilerini kivircik olarak tanimlamaktadirlar. 21.38 28/02/2008'de öğrendim Osman gazi (I)'in komutanlarından Akça bey'in mezarının bu köyde olduğunu!Ya benim yarı'm/yarısoyum Akçabey.neden düşünmedim ya da sormadım araşdırmadım Akça bey'in mezarını ! Akça bey akçakoca mı?Akçakoca şehri ? Kırım mı?(Soyad olarak Belen'de mevcut) İlla olması gerekmez ama Akçabey'de Akça ya da Akçabey ya da bey gibi soyad yok !

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Zonguldak iline 95 km, Devrek ilçesine 35 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 639
    1997 527

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ,orman ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.muhtarlık seçimi belenköy ve kocalar adlı 2 köyle beraber yapılmaktadır.adı geçen muhtar belenköydendir

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Şaban Kansuz
    1999 -
    1994 -
    1989 -
    1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup,(99 yılında meydana gelen selde köye ulaşım sağlayan köprü yıkıldığı için) köye ulaşım geçici asma köprüden sağlanmaktadır . Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş