Ahmetler İlköğretim Okulu Manavgat Antalya

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 1 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Ahmetler İlköğretim Okulu Manavgat Antalya konusu Antalyadaki İlköğretim Okulları Tanıtımı - Ahmetler İlköğretim Okulu Hakkında - Ahmetler İlköğretim Okulu Tanıtım - Ahmetler İlköğretim Okulu Resimleri - Ahmetler İlköğretim Okulu Bilgileri - Antalya Manavgat'daki İlköğretim Okulları Erişim Bilgileri

AHMETLER İLKOKULU

Osmanlı döneminde yerleşik düzene geçen Ahmetler'den Osmanlı'ının haberi bile yoktu. Ama cumhuriyetin de köyümüzü fark etmesi için yıllar geçti. Köyümüzün okulu cumhuriyetin kuruluşundan ancak 25 sene sonra yapıldı. Bundan önce köy odasının alt katında hazırlanan "Mektep" adı verilen bölümde ilkokul 3. sınıfa kadar eğitim verilirken hızla okuma yazma öğretimi amaçlanmıştı.

Köylüler tarafından kendi olanaklarıyla ve imece yoluyla yapılan ilk okul binası, köyümüze uzun zaman hizmet etti. Eski bina 50 yıldan fazla kullanıldı ve eskidi. Yine de az sayıdaki yaşlı dışında köyümüzde okuma yazma bilmeyenin yoktur. Bu yüzden şimdi yıkılmış bulunan eski okulun kıymetini de bilmemiz gerekiyor. (Köyümüzdeki okulun yapıldığı dönemle ilgili bilgisi olanlar bunları siteye ulaştırabilirler.)

Köyde gittikçe azalan öğrenci sayısı nedeniyle küçük ama yeni bir okul yapıldı. İki derslikli bu okulda birleşmiş sınıflı eğitim verilmektedir. İlköğretimin ilk 5 sınıfında az sayıda öğrenci var. 6-7 ve 8. sınıflar, taşımalı eğitimle Manavgat'taki okullarda okumaktadır. 1965-1966 yıllarında Ahmetler İlkokulunda 75-80 civarında öğrenci olduğunu da hatırlatalım.

TOROSLARDA BİR ÖRNEK OKUL:

Ahmetler İlköğretim Okulu

Köyümüzün okulu Antalya İlköğretim Müfettişleri tarafından 2007 - 2008 öğretim yılında "Örnek Okul" seçildi.

Antalya’dan köyümüz okulunu teftiş etmek için gelen ilköğretim müfettişleri, müfettişlerin resmi internet sitesinde Ahmetler İlköğretim Okulunu "Örnek Okul" olarak gösterdiler.

Köyümüzün okuluyla ilgili olarak hazırlanan genişçe bir dosya www.antalya-teftis.gov.tr sitesinde yayınladı. Köyümüz öğretmeni Saim Yiğen’e de geniş yer verilen yazıda öğretmenimizin köyde yaptığı çalışmalar ve kendi ağzından özgeçmişi de yayınlandı.

Müfettişlerin sitesinde köyümüz okulundan ve çevresinden çekilen değişik fotoğraflar da yayınlanarak okulda ve okul bahçesinde yaratılan ortamlar beğeniyle anlatılmış. Yazıda okul bahçesine "botanik bahçesi" benzetmesi yapılması ise hepimiz için gurur verici oldu. Bu konudaki yazıları sitemizde bulabilirsiniz.

İlköğretim müfettişleriyle Antalya'da yaptığım sohbetlerde Ahmetler İlköğretim Okulunu ve Ahmetlerdeki öğretmenin çalışmaları hakkında konuşuyorduk. Müfettişlerin köyümüzü ve öğretmenimizi beğendiklerini biliyordum.

Aramızdaki konuşmalarda köyümüz okulundaki değişimden ve öğretmenimizin değerli çalışmalarından dolayı Ahmetler İlköğretim Okulu için şakayla karışık "Ahmetler Koleji" diyorduk. Sitede bu yazıları okuyunca bunlar aklıma geldi. Bir köy okulunun hem de yokluk ve yoksulluk içindeki uzak bir köy okulunun “örnek okul” seçilmesi ve koleje benzetilmesi göğsümü kabartmıştı.

İlköğretim müfettişlerimiz gerçekten köyümüzün okulundaki gelişmeleri ve okulda yapılan çalışmaları fark etmişler. Ben de onlara bu duyarlıklarından ve köyümüze gösterdikleri ilgiden dolayı "Ahmetler Kolejinden" mezun olmuş ve burada 2 yıl da öğretmenlik yapmış biri olarak teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunmak istiyorum.
    Ahmetler İlköğretim Okulu Antalya Manavgat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur. Okulun web sitesinden veya aşağıda verilen telefon numarasından; Ahmetler İlköğretim Okulu öğretmenleri, idari personel, okulun imkanları, Ahmetler İlköğretim Okulu resimleri (fotoğrafları), okuldaki öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, Ahmetler İlköğretim Okulu öğrencilerinin futbol, basketbol, voleybol v.s. spor dallarındaki başarıları, Ahmetler İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yapılan tiyatro, müzik ve resim gibi kültürel faaliyetler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı

Adı: AHMETLER İLKÖĞRETİM OKULU

Adresi: Ahmetler Köyü /Manavgatlar/Antalya

Telefon Numarası: 2427751010

Faks Numarası: 2427751010

E-mail Adresi: Bilgi Yok

Web Adresi:
    Okulumuz

Kaynak : webrehberi.biz - www.meb.gov.tr
    Okulunuz Hakkında Bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş