Ahmet Yesevi İşitme Engelliler İlköğretim Okulu Tepebaşı Eskişehir

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 25 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Ahmet Yesevi İşitme Engelliler İlköğretim Okulu Tepebaşı Eskişehir konusu Ahmet Yesevi İşitme Engelliler İlköğretim Okulu Hakkında - Ahmet Yesevi İşitme Engelliler İlköğretim Okulu Tanıtım - Ahmet Yesevi İşitme Engelliler İlköğretim Okulu Resimleri - Ahmet Yesevi İşitme Engelliler İlköğretim Okulu İletişim

Ahmet Yesevi İşitme Engelliler İlköğretim Okulu Hakkında Bilmek İstedikleriniz :

Okulumuz bugün içerisinde öğretim yaptığımız binada 1973–1974 yılında eğitim öğretime başlamıştır. 1987 yılına kadar Sağırlar İlkokulu olarak faaliyete devam etmiştir. 1987 yılında bünyesine sanat okulu kısmı açılmıştır. 1991 yılında İşitme Engelliler Okulu, 1992–1993 öğretim yılında Ahmet Yesevi İlkokulu ve Sanat Ortaokulu olmuştur. Bu isim değişikliğinde 1993 yılının “Dünya Ahmet Yesevi yılı” olması ve büyük Türk düşünürü Hoca Ahmed Yesevi’ye duyulan derin sevgi ve hayranlığın yansıması etkili olmuştur.
    1997–1998 öğretim yılında yapılan değişiklik ile Ahmet Yesevi İşitme Engelliler İlköğretim Okulu adını almıştır.
    Okulumuzda derslerde normal ilköğretim okullarında uygulanan programlar uygulanmaktadır. Ancak öğretmenler planlarını öğrencilerin seviyelerine uygun hale getirmektedirler. Amaç öğrencilerin bilgiye daha kolay ve etkili biçimde ulaşmasını sağlayarak, öğrenmelerine katkıda bulunmak, dil gelişimini akıcı ve anlaşılır duruma getirmektir.
    Eski adıyla sağırlar okullarındaki öğretmen akışına baktığımızda köyden şehre geçiş için bir köprü, basamak olarak görülmüş, bu nedenle çok sık öğretmen değiştiğini, ayrıca öğretmenlerin alan dışından geldiği için sonradan alanla ilgili bilgi sahibi olduklarını görüyoruz. 1987 yılından itibaren Anadolu Üniversitesi, Eğitim Fakültesinin Özel Eğitim Öğretmeliği bölümünden mezun olan arkadaşların öğretmen olarak göreve başlamasıyla öğretmen profili değişmeye başlamıştır. Günümüzde I.Kademe sınıflarında dersleri özel eğitim öğretmenleri, 2. Kademe sınıflarında ise branş öğretmenleri okutmaktadır. 1. Kademede sınıf okutan bütün öğretmenler İşitme Engelliler sınıf öğretmenidir, kısaca alanının uzmanıdırlar. II. Kademe branş öğretmenleri de okulu ve öğrencileri bilerek, isteyerek gelmektedirler. Bunun tabii sonucu olarak bütün arkadaşlar işinin şuuruna vararak çalışmalarını sürdürmektedirler.
    Öğrenmenin gerçekleşmesinde sesin önemi büyüktür. Sesin kaynağından çıktıktan sonra geçtiği ortamların durumu, alıcısına ulaşmasını etkilemektedir. Sınıf ortamında öğretmenin öğrenciyle, öğrencinin arkadaşları ve öğretmeni ile olan iletişiminde sesin yankılanmasını önlemek için sınıf yalıtımı yapılmıştır. Bu tür sınıf yalıtımı yapılması geleneği 1987 yılından itibaren başlamıştır. Bugün geldiğimiz nokta son derece önemlidir. Artık sınıflarımızın yalıtımı bilimsel olarak programların amacına; estetik olarak sağlığa ve göze hitap etmektedir.
    Sesin kaliteli bir şekilde alıcısına ulaşması için çok değişik cihazlar kullanılmıştır. 1980 li yıllardan itibaren her öğrencinin cep tipi cihaz kullanması sağlanmıştır. Ancak 1995’lerden sonra kulak arkası cihaz kullanılması yaygınlaşmıştır. Eğer öğrenci total seviyede değil, işitme kalıntısı varsa, sesin alınmasında bireysel işitme cihazlarının katkısı büyüktür. Bu nedenle her öğrencinin işitme cihazı kullanması şarttır. Genel sağlık çerçevesinde düşünülen işitme cihazları sosyal güvenliği olan herkese devlet tarafından ücretsiz sağlanmaktadır.
    Okulumuzda eğitim öğretim faaliyetlerine bu ilkeler doğrultusunda devam edilmektedir.

Ahmet Yesevi İşitme Engelliler İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

Okulun Bulunduğu İlçe: Tepebaşı
    Okulun Telefonu: 2223401919
    Okulun Faksı: 2223400607
    Okulun Adresi: ÇAMLICA MAH.CİHANGÜL SOK.NO:2 Tepebaşı Eskişehir
    Okulun Web Adresi:
    http://ahmetyeseviisitme26.meb.k12.tr
    Okulun E-Posta Adresi: 967441@meb.k12.tr
    Okulun Müdürü: İsmail ÇİFTCİ
    Okulun Öğretmen Sayıs: 19
    Okulun Öğrenci Sayısı: 56
    Okulun Derslik Sayısı: 10
    Okulun Ulaşım Bilgileri: Kırmızı 16 dolmuş ve otobüs güzergahı üzerinde