Ahli (Sciaenochromis fryeri)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Ahli (Sciaenochromis fryeri) konusu

Latince Adı: Sciaenochromis ahli

Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü'nün yarı kayalık yarı kumluk kesimleri.

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif. Kendi Türlerine Davranısı: Agresif.

Üreme: Dişiler yaklaşık 20 gün ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/5 olması önerilir.

Sıcaklık: 25 - 26 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 17-18cm

En Az Akvaryum Hacmi: 200 lt

Su Sertliği: Sert

pH: 7.7- 8.5

Aktavist Yorumu:

1) Muhteşem mavi renkleri ile göz kamaştıran bir türdür. Ancak akvaryumda kendilerinden başka mavi balık istemezler. Eğer akvaryumunuzda başka bir türde mavi balık bulundurursanız; gücü yeterse öldüresiye kavgaya tutuşur, gücü yetmezse mutsuz olur, rengini sergilemez.. Bu özelliği yüzünden akvaristlerin beslemeyi hep isteyip yanaşamadıkları bir türdür...

2) Ahliyi 1.5 yıldır besliyorum. Çok güzelden daha fazlasını hak ediyor. Bence o parlement mavisi rengiyle her akvaryuma layık bir malawi cichlidi. Benim karma akvaryumumda çok sakin bir balık. Yunuslar kadar sakin. Dişiyi yumurtlamadan önce erkeğiyle 60 lt lik akvaryuma aldım. Daha önce 2 kez dişi yumurtalarını 4.gün attı erkek yanındayken. Ama bu sefer dişi yumurtaları ağzına aldıktan 2 gün sonra erkeği yanından aldım. Dişiyi yalnız bıraktım. 22.gün 16 yavru aldım. Tabii ki bizim için bu balığın saf soyunun devamı önemli. Tüm akvaristlere tavsiye ederim. Mutlaka malawilerinizin içinde bulundurun.

2. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Ahli (Sciaenochromis fryeri) İle İlgili Bir Makale
    Sciaenochromis ahli, metalik mavi rengiyle Malawi çiklitleri içerisinde özel bir yere sahiptir.

Akvaryum koşullarında genellikle 10-15 cm boya ulaşırlar. Dişiler erkekler kadar çarpıcı renklere sahip değildir. Mavi renkleri belirginleştiren yemler kullanıldığında dişiler de bir miktar mavi renk kazanabilir.

Erişkin ahlilerin 200 litreden büyük akvaryumlarda beslenmesi uygundur.

Erkek ahliler arasında kavgalar sık görülür. Bir erkek, yavru bile olsa diğer erkeği hoş karşılamaz. Kavganın bitmesi için balıklardan birinin pes etmesi ve metalik mavi rengini yokedip, dişi gibi görünmesi gerekir. Bu özellik nedeniyle baskın erkek balığın olduğu akvaryumlarda bazı erkek balıklar uzun süre dişi sanılarak beslenebilir.

Üretimi, ağızda kuluçka yapan diğer türlerden fazla farklılık göstermez ancak yumurtalarına fazla bağlı olmayan ahliler birinci hafta dolmadan yumurtalarını yutabilir. Bu durum su kalitesi bozuksa, dişi balık yeterli kondüsyona sahip değilse daha sık görülür. Yumurtalar ağızda toplanır toplanmaz dişinin uygun özellikte ayrı bir akvaryuma alınması yumurtaların yutulma olasılığını azaltır.

Mavi renklere sahip diğer balıklar gibi ahli de hormon uygulamalarından nasibini en fazla alan balıklardan biridir. Cinsiyet farklı olmaksızın tüm yavrular hormon etkisiyle masmavi renk kazanır ve kolayca satılırlar. Ancak 3-4 hafta sonunda dişiler azalan hormon düzeyleri sonucunda renklerini kaybeder. Bu tür uygulamalar yüksek dozda ve uzun süreler yapılmışsa balık üreme yeteğini kaybetmiş olabilir. Hormon uygulaması sonucunda gelişimin geri kalması da söz konusu olabilir.

Hormonlu balıklarda bile cinsiyet ayrımı yapmak mümkün olabilir. Genelde erkeklerin karın yüzgeçleri koyu, parlak siyahken dişilerde bu bölgeler daha soluktur.

Aulonocara(imparator)’larla melez yavrular verebilmesi, ahli üretiminde dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Safkan ahlinin gövdesi ince, uzundur. İmparator daha enlidir, gövdesindeki dikine çizgilenme belirgindir. Piyasada iki balığın çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkmış, geniş gövdeli melez ahlilere rastlanabilir.

Yavru ahliler ürkektir ve sıçramaya meyillidirler. Bulundukları akvaryumun üzeri dikkatlice kapatılmalıdır.

Spirulina katkılı yemlerle beslendiklerinde erkeklerin sarı-siyah renklere sahip karın ve anal yüzgeçleri kırmızıya döner ve çok güzel görünüm kazanır.

Bu Sayfayı Paylaş