Ahlak Gelişimi Test Soruları ve Cevapları

'Açık Öğretim AÖF' forumunda SeLeN tarafından 29 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Ahlak Gelişimi Test Soruları ve Cevapları konusu iletişim bilgileri - ahlak gelişimi sınav soruları ve cevapları

1. Aşağıdakilerden hangisi, Piaget’nin ahlak gelişimi konusundaki görüşlerine uygun değildir?

A. Ahlak gelişiminin iki temel dönemden oluşması,
    B. Dışa Bağlı Döneme yetişkinlik yıllarında girilmesi,
    C. Özerk Dönemde, sonuçların değil niyetin dikkate alınması,
    D. Davranışların sonuçlarının derecesini dikkate almanın Dışa Bağlı Döneme özgü olması,
    E. Ahlak gelişiminin ardışık sıra izlemesi.

2. Aşağıdakilerden hangisi Kohlberg’in Ahlak Gelişimi Kuramı açısından doğrudur?

A. Her bir düzeyin altında üçer alt evre olması,
    B. Kuramın sekiz temel basamaktan oluşması,
    C. Ahlaki düzeylerde yükselmeye paralel olarak, ahlaki yargıların karmaşıklaşması,
    D. Ahlaki yargıların düzeyinin, davranışın doğruluğu ve yanlışlığına göre belirlemesi,
    E. Ahlaki gelişimin, bilişsel gelişimden bağımsız olması.

3. Piaget’nin ahlak gelişimi görüşüne göre okulöncesi dönem çocuklarının ahlaki gelişim düzeyi aşağıdakilerden hangisidir?

A. Gelenek Öncesi Düzey,
    B. Gelenek Sonrası Düzey,
    C. Özerk Dönem,
    D. Dışa Bağlı Dönem,
    E. Geleneksel Düzey.

4. Açık Öğretim Fakültesi sınavına giren bir öğrenci, bir arkadaşına sınavda kopya vermektedir. Açıklaması şöyledir: “Ne yapayım o da bana başka bir derste yardımcı oluyor. ” Bu davranışa yönelten yargı Kohlberg’e göre kaçıncı düzey ve kaçıncı evreye özgüdür?

A. Gelenek Öncesi Düzey – 1. evre,
    B. Gelenek Öncesi Düzey – 2. evre,
    C. Geleneksel Düzey – 3. evre,
    D. Geleneksel Düzey – 4. evre,
    E. Gelenek Sonrası Düzey – 5. evre.

5. Piaget’nin Dışa Bağlı Döneminin özellikleri Kohlberg’in kuramının hangi düzeyine karşılık gelir?

A. Gelenek Öncesi Düzey,
    B. Geleneksel Düzey,
    C. Gelenek Sonrası Düzey,
    D. Gelenek Öncesi ve Geleneksel Düzey,
    E. Geleneksel ve Gelenek Sonrası Düzey.

Cevap Anahtarı

1. B

2. C

3. D

4. B

5. A

alıntı