Adnan Menderes Üniversitesi Kuyucak Meslek YüksekokuluAdnan Menderes Üniversitesi Kuy

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Adnan Menderes Üniversitesi Kuyucak Meslek YüksekokuluAdnan Menderes Üniversitesi Kuy konusu Adnan Menderes Üniversitesi Kuyucak Meslek Yüksekokulu

Kuruluş :

Yüksekokulumuz 1995 yılında bilgisayarlı muhasebe ve vergi uygulamaları ile kooperatifçilik programları olmak üzere 2 programla toplam 51 öğrenci ile eğitim ve öğretim faaliyetine başlamıştır. Kuruluşunda 2 adet kadrolu öğretim elamanı bulunan okulumuzun 2005 yılında öğretim elamanı sayısı 8 olmuştur. 2005 yılında öğrenci sayısı ise toplam 921’e ulaşmıştır. 2002-2003 eğitim öğretim yılında muhasebe, işletme ve pazarlama programlarının ikinci öğretimleri de faaliyete geçmiştir.

Yerleşim :

Aydın dağlarının eteğinde Menderes vadisine bakan ilçe, tipik bir Türk yerleşmesidir. 1530/H.937 yılında yapılan bir tahrirde Kuyucak’ın Kestel (Nazilli) kazasına bağlı bir köy olduğu yazılıdır. Aydınoğulları mahallesinde Horasan mimarisi tarzında yapılmış tarihi hamam kalıntıları bulunmaktadır. 19.yüzyılın sonlarına doğru Kuyucak’ta nahiye örgütü kurulduğu eski mezar taşının üzerindeki yazıdan anlaşılmaktadır. Kuyucak 1953’te ilçe yapılmıştır.

1997 yılı nüfus sayımının sonuçlarına göre; Kuycak merkez nüfusu 9.278, köylerin nüfusu 24.669, toplam nüfus 33.947’dir.

Eğitim ve Sağlık

İlçede 21 ilköğretim okulunda, 179 öğretmen görev yapmakta, 3315 öğrenci öğrenim görmektedir. 3 lise ve dengi okul, 1 pratik kız sanat okulu, 1 Çıraklık Eğitim Merkezi, Halk Eğitim Merkezi ve bu okullarda 78 öğretmen,1403 öğrenci vardır. Devlet ve vatandaş tarafından 3 adet okul yaptırılmıştır.

6 adet sağlık ocağı, 7 adet sağlık evi bulunmaktadır.

Kuyucak İlçesinin Ekonomisi

Ekonomisi tarıma dayalıdır. 25.220 hektar arazinin 18.159 hektarı ekilidir. 11.277 hektarı sulaktır.

Mustafa Paşa Mah. Poyraz Sk.

Kuyucak/AYDIN

Tel: 0 256 371 22 55

Fax: 0 256 371 28 64

kmyo@adu.edu.tr

Adnan Menderes Üniversitesi - Kuyucak Meslek Yüksekokulu

Bu Sayfayı Paylaş