Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksekokulu

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksekokulu konusu Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksekokulu

Kuruluş :

Aydin ili Çine İlçesi ve yöresinde hayvancılık potansiyelinin yüksek olduğu dikkate alınarak Çine ilçesinde hayvansal üretimle ilgili bir Meslek Yüksekokulunun açılması kararlaştırılmıştır. Bu amaçla, Çine Meslek Yüksekokulu İlçe yerel yönetimi ile Üniversitemiz Rektörlügü arasında 21.02.1994 tarihinde imzalanan bir protokol ve Milli Egitim Bakalığının 15.09.1994 tarihli oluru ile Osman Kalkan İlkögretim Okul binasının Üniversitemize geçici devri sonucunda Yüksekokulumuz 03.10.1994 tarihinde egitim-ögretime başlamıştır.

Ülkemiz ve yöre koşullarına göre çağdaş bir eğitim-öğretim veren Yüksekokulumuz; üniversite-sanayici-üretici işbirliği çerçevesinde öğrenirken üreten, çağın gereksinimlerine yanıt verebilecek donanıma sahip, meslek etiğine uygun davranan, ilgili sektörü iyi tanıyan ve sektörün aradığı niteliklere de sahip, sorumlulıuk almaktan kaçınmayan ara teknik eleman yetiştirmektedir. Yüksekokulumuzdan mezun olan öğrenciler "Tekniker" ünvanını almaktadır.

Yüksekokulda Teknik Programlar Bölümü bünyesinde şu anda Arıcılık, Besicilik, Et Endüstrisi (I. ve II. Öğretim), Süt ve Ürünleri (I. ve II. Öğretim), Gıda Teknolojisi (I. ve II. Öğretim) ve Zeytin Yetiştiriciliği ve Değerlendirme olmak üzere olmak üzere 9 Program mevcuttur.

1994-2005 yılları arasında Çine Meslek Yüksekokulu 5 sınıf ve 3 laboratuvar kapasiteli Osman Kalkan İlköğretim Okulunda tam kapasite olarak 3 program ile eğitim öğretimini sürdürmüştür.

2005-2006 Eğitim-Öğretim yılında ise, Et Endüstrisi İkinci Öğretim Programı, Süt ve Ürünleri Programı ve Gıda Teknolojisi Programı açılmıştır. 2006-2007 Eğitim-Öğretim yıllında ise Süt ve Ürünleri İkinci Öğretim, Gıda Teknolojisi İkinci Öğreitm ve Zeytin Yetiştiriciliği ve Değerlendirme Progamları eğitimlerine başlamıştır.

Yerleşim ve Olanaklar:

Çine İlçesi Aydın istikameti girişinde bulunan ve daha önce DSİ Çine Şube Şefliği ve Topçam Sulama Birliği tarafından kullanılan taşınmazların 13732 m2 lik kısmı 19.03.2004 tarihinde satın alınmıştır. Aynı yerleşim alanında bulunan 27500 m2 lik taşınmaz ise 24.05.2004 tarihinde Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ nce Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksekokulu’ nun fiziki mekan ihtiyacını karşılanması amacıyla Üniversitemize tahsis edilmiştir. Üniversite senatomuzun kararına göre, yerleşim alanının alınmasında ve yeniden yapılandırılmasında işadamı Yalçın Pekgüzel’ in katkılarından dolayı, bu birime babasının anısına Çine Meslek Yüksekokulu Süleyman Pekgüzel kampüsü adı verilmiştir.

Şu anda kampüsümüzde,
    · 2 adet 36 öğrenci kapasiteli sınıf,
    · 1 adet 38 öğrenci kapasiteli sınıf,
    · 1 adet 40 öğrenci kapasiteli sınıf,
    · 1 adet 42 öğrenci kapasiteli sınıf
    · 1 adet 48 öğrenci kapasiteli sınıf,
    · 1 adet 80 öğrenci kapasiteli anfi,
    · 1 adet 120 öğrenci kapasiteli anfi,
    · 1 adet bilgisayar laboratuarı,
    · 1 adet Arıcılık Ünitesi,
    · 1 adet Kanatlı Hayvan Yetiştirme Ünitesi,
    · 2 adet Küçükbaş Hayvan Yetiştirme Ünitesi,
    · 1 adet Büyükbaş Hayvan Yetiştirme Ünitesi
    · 1 adet Kesimhane
    · 1 adet Et ve Et ürünleri işleme ünitesi,
    · 1 adet Süt ve Ürünleri işleme ünitesi,
    · 1 adet Unlu Mamüller ünitesi,
    · 1 adet Meyve-Sebze İşleme Ünitesi,
    · Zeytin Bahçesi ve Üretim Tesisi,
    · 2 adet genel laboratuar,
    · 1 adet kütüphane-okuma salonu,
    · 11 adet idari ve akademik personel kullanımına yönelik büro,
    · 2 adet depo,
    · 1 adet öğrenci kantini,
    · 1 adet personel için sosyal tesis bulunmaktadır.

· Ayrıca daha önceden lojman olarak kullanılan toplam 10 daireli bina da "Şefika Pekgüzel Zencirci Öğrenci Misafirhanesine" dönüştürülmüş olup, 2006-2007 Eğitim-Öğretim yılınında faaliyete geçirilmiştir.

Kampus içinde yer alan anfiler özellikle ortak dersler ile seminer-eğitim-panel-konferans gibi etkinliklerin yapılmasında kolaylık sağlamaktadır. Laboratuar sayıları ve yararlanabilme oranı fazladır. Kampus içerisinde Yüksekokulumuza ileride bina yapımında ihtiyacını karşılayabilecek alanlar da mevcuttur. Kampus, özellikle Besicilik, Et Endüstrisi ve Gıda Teknolojisi programları için uygulama imkanlarından yararlanılan, Çine Belediyesi Şişeleme Tesisi, Ege Et Yem San., Çine Yem, Uysal Gıda programlarımızı destekleyen işletmelere daha yakındır.

Yüksekokulumuzun şu anda eğitim-öğretimini sürdürdüğü Süleyman Pekgüzel Kampusu, kapalı alanların çokluğu, mevcut çevre düzenlemeleri ile büyük avantajlara sahiptir.

Adnan Menderes Üniversitesi
    Çine Meslek Yüksekokulu

Süleyman Pekgüzel Kampüsü
    09500 Çine-AYDIN

TEL: 0.256.711 70 51-52-53
    FAX: 0.256.711 70 54

Adnan Menderes Üniversitesi - Çine Meslek Yüksekokulu

Bu Sayfayı Paylaş