Acıpınar Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Acıpınar Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas konusu Merkez Acıpınar Köyü - Acıpınar Köyü Hakkında - Acıpınar Köyü Resimleri - Acıpınar Köyü Tanıtım

Acıpınar, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy adını içinde bulunan acı su akan çeşmeden almıştır. Çeşmenin kaynağı Halil İbrahim Gencin evin altında bulunmaktadır.

Kültür

Köyün düğünlerinde davul zurna havai fişek av tüfeği olmazsa olmazdır. Eski tarihlerde düğün eğlencelerinde güreş, cirit ve at yarışları yapılırdı. En önemli yemekleriçeşitli börekler etli kavurma közleme madımak çorbası, içli köfte, hıngel, pancar turşusu kavurması, pancar aşı, sulu köftedir.köyümüzün yanında kızıl ırmak geçmektedir tarihi yapılarla meş hur İstanbul'da bulunan Acıpınar'lıların kurduğu köy dayanışma derneği köylülerin buluşma merkezidir,SİVAS MERKEZ ACIPINARKÖYÜ SOSYAL YARDIM VE DAYANIŞMA DERNEĞİ telefon numarası 0212 291 59 88 . Geleneklerine uygun kına gecesi, nişan, düğün, cenaze, bayramlaşma merasimleri bu dernekte yapılmaktadır.EN meşhur etli ekmek

Coğrafya

Sivas merkezine 28 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2009 130
    2007 125
    2000 221
    1997 268

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

1984 - İsmail Uzun(Loğmengil}

1989 - H. İbrahim Genç (Gencogil)

1994 - Osman Doğan

1999 - Osman Doğan

2004 - Yusuf Aslan (Toygil)

KÖY MUHTARLARI: 2009 YUNUS SOLAK

köyün nufusunun giderek azalmasının nedeni sürekli göç vermsidir.köydeki nüfusun 5 katı istanbulda iakmet etmekte olup ayrıca değişik illerdede köyümüzden göç edip giden insanlar yaşamaktadır.köyün tek web sitesi sivasacipinarkoyu.tr.gg

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş