Abidin Nesimi Fatinoğlu'nun anısına okul yaptırılacak.

'Eğitim Haberleri' forumunda HiTMaN47 tarafından 22 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

1. HiTMaN47

HiTMaN47 Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Abidin Nesimi Fatinoğlu'nun anısına okul yaptırılacak. konusu Abidin Nesimi Fatinoğlu'nun anısına okul yaptırılacak.
    Hayatını bilime ve düşünceye adayan Abidin Nesimi Fatinoğlu’nun anısını yaşatacak kalıcı bir eser yapmayı arzuluyan oğulları Hüseyin Nesimi ve Ali Fatinoğlu, okul yapmaya karar verdi.

Hayatını bilime ve düşünceye adayan Abidin Nesimi Fatinoğlu’nun anısını yaşatacak kalıcı bir eser yapmayı arzuluyan oğulları Hüseyin Nesimi ve Ali Fatinoğlu, babalarının eğitime verdiği yüksek önemden dolayı okul yapmaya karar verdi. Yapılan temaslar neticesinde Beylikdüzü Eğitim Vadisi’nde Türkiye ‘de bir ilk olan Bilişim Meslek Lisesi yapımı için temel atıldı.

1250 m2 üzerine 4 kat olarak inşaa edilecek okul 480 öğrenci kapasiteli olacak.

Modern bilgisayar laboratuarlarıyla donatılacak olan okulun 2009 – 2010 Eğitim ve Öğretim yılına yetiştirilmesi için her türlü imkanı zorlayacağını ifade eden Hüseyin Nesimi ve Ali Fatinoğlu, okul inşaatının tamamen bir hayır işi olduğunu, hiç bir şekilde vergiden düşülmesi için maliyeye müracaatta bulunmayacaklarını ifade ettiler.

ABİDİN NESİMİ FATİNOĞLU kimdir?
    Gazeteci, Yazar, Yüksek Mühendis
    1911 – 1991

Abidin Nesimi, İlkokulu Mercan Sultanisi´nde, Orta ve Liseyi İstanbul Erkek Lisesi´nde okudu, Yüksek Öğrenimini İTÜ´nün (o zamanki adıyla Yüksek Mühendis Mektebi) Su Şubesinde yaptı.

1937-1949 yıllarında serbest çalıştı, 1949´da Bayındırlık Bakanlığı hizmetine giren Abidin Nesimi evli ve 3 çocuk babasıdır. Kitap halindeki ilk yazısı 1933 yılında Süfyan Özelli´nin Said İsmet takma adıyla yayınladığı 9 Eylül kitabında, ilk dergi yazısı da Atsız Mecmua´nın son sayısında çıkmıştır. Sayısız dergilerde sanata, ekonomiye ve sosyolojiye dair çeşitli yazıları yayınlanmıştır.
    17 Ekim 1991´de İstanbul´da vefat etti.

Basılı Çalışmaları:

Türkiye’nin Tekamül Hamlesinde Ziya Gökalp,
    Sosyalistlere Açık Mektup,
    Marksçı Açıdan Kapitalizmin Analizi,
    Türkiye’de Sosyalizmin Teorik Sorunları,
    Yılların İçinden,
    Nazım Hikmet mi Benerci mi?
    Devlet Politikası,
    Türkiye Komünist Partisinde Anılar ve Değerlendirmeler,
    Türkiye Avrupa Topluluğunda,
    AET’li Bilimsel Sosyalistlere Çağrı,