ABD gemisi İstanbul Boğazı’ndan geçti

'Yurt İçi Haberler' forumunda UquR tarafından 23 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. UquR

UquR Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    ABD gemisi İstanbul Boğazı’ndan geçti konusu ABD gemisi İstanbul Boğazı’ndan geçti

Gürcistan’a yardım malzemesi taşıdığı söylenen ABD’ye ait bir askeri gemi, İstanbul Boğazı’ndan da geçti. Rusya ABD’nin Gürcistan’a yardım malzemesi götürme girişiminin şüpheli olduğunu söyledi.

ÇANAKKALE/İSTANBUL - Gürcistan’a yardım malzemeleri taşıyan ve sabah erken saatlerde Ege Denizi yönünden Çanakkale Boğazı’na giriş yapan ABD’nin “Mc Faul-74” gemisi sekiz buçuk saat sonra İstanbul Boğazı’na giriş yaptı. Gemiye Çanakkale’de kılavuz kaptan bindi. Gemi İstanbul Boğazı’ndaki geçişini de tamamladı. Rusya ordusundan yapılan açıklamada ise, ABD donanmasının insani yardım operasyonu için Karadeniz’de bulunmasının fazlasıyla şüpheli olduğu söylendi.

Alınan bilgiye göre, Türk Sahil Güvenlik botu eşliğinde saat 18.00’de İstanbul Boğazı’na giriş yapan Polonya gemisi “General Plasky” ile ABD’ye ait “Mc Faul-74” adlı gemi, saat 20.00 sıralarında geçişlerini tamamladı.

Türk Sahil Güvenlik botunun eşlik ettiği geminin boğazlardan geçişi sırasında, vatandaşlar dürbünlerle geçişi izledi, fotoğraf çekti.

Gemide sağlık malzemeleri, bebek maması ve çocuklar için gerekli malzemeler taşındığı söyleniyor.

Montrö Anlaşması’na göre, Boğazlar’dan geçen yabancı savaş gemilerinin tonajının 15 bini geçmemesi gerekiyor. “McFaul” destroyerinin tonajı ise 9 bin civarında.

NOGOVİTSİN: BU OPERASYON FAZLASIYLA KAYGI VERİCİ
    Rusya Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Anatoli Novogitsin bugün yaptığı bir açıklamada ABD’nin yardım malzemesi taşıyan gemilerinin Boğazlar’dan geçerek Karadeniz’e girmesi ile ilgili olarak, “Rus tarafından baktığınız zaman bu operasyonun gereksizliği fazlasıyla şüpheli bir durum” yorumunu yaptı.[​IMG]

Nogovitsin Rusya’nın NATO ile ilişkilerini de kısmen durdurduğunu doğruladı ve “Bu durumu biz başlatmadık. Biz böyle bir adım atmaya zorlandık.” dedi. Rus yetkili, Gürcistan’daki kontrol noktalarını kaldırmayı düşünmediklerini de söyledi.

ABD yetkilileri yardım gemileri konusunda Rusya’ya bilgi verdiklerini söylemişti.

Bu Sayfayı Paylaş